Aleyna Tilki'ye ilham veren genç ödülü verildiği iddiası

Aleyna Tilki'ye ilham veren genç ödülü verildiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Tilki’nin katılmadığı ödül töreni, 11 Aralık 2019’da gerçekleşti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sitesinden alınan arşiv sayfasında ise ödül alanlar arasında Tilki’nin adının yer aldığı da görülebiliyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Forbes Dergisi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Aleyna Tilki’ye ödül verdiği iddiası sosyal medyada çokça konuşuldu. Konuyla ilgili tek bir gönderi, 2 bine yakın beğeni ve 600’e yakın retweet aldı. Bazı sosyal medya kullanıcıları Tilki’ye ödül verilmesini eleştirirken, #AleynaTilki etiketi Twitter’da gündem oldu. Ancak Gençlik ve Spor Bakanlığı, ödül töreninden iki gün sonra, yani 13 Aralık’ta resmi sitesi üzerinden bir açıklama yayınlayarak ödüllerin kime verileceği kararını bakanlığın almadığını, yalnızca mekan desteği sağlandığını belirtti. Ayrıca, Tilki'ye ödül verildiği haberlerinin ise gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

aleyna tilki odul

İddia doğru. Tilki, Forbes dergisi tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın katkısıyla düzenlenen ve ilham veren gençleri teşvik etmek için dağıtılan “30 Altı 30” ödüllerinin bu yılki listesindeydi.

Tilki'nin adı ödül listesinde 

Forbes’un 13 Kasım 2019'da yayınladığı ödül alanlar listesinde kendisi de yer alan AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak’ın paylaştığı tweetten, ödüle layık görülenler arasında Aleyna Tilki’nin de olduğu görülüyor. 

aleyna tilki odul twitter yorum

Etkinliğin düzenlendiği gece sahneye yerleştiren panoda da Aleyna Tilki’nin adı görülüyor, ancak ödül törenine katılan kişiler arasında Tilki’yi göremiyoruz. Etkinlikle ilgili yapılan haberlerde de ödül alanlar arasında Aleyna Tilki’nin adı anılıyor

aleyna tilki bakanlik odul

Aleyna Tilki de Instagram hesabından bir açıklama yaparak, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Forbes’a teşekkür etti.

aleyna tilki odul aciklama

Bakanlıktan ödül töreni ile ilgili açıklama geldi

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar sonrasında ise Gençlik ve Spor Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yayınlayarak ödüllerin kimlere verileceği ve jüri seçimi ile herhangi bir alakaları olmadığını ve sadece mekan desteği sağlandığını belirtti. Ayrıca bakanlık açıklamasında Tilki'nin ödül almadığı da vurgulandı. Teyit’in ulaştığı bakanlık yetkilileri de, ilgili açıklama haricinde bir bilgi vermeyeceklerini söyledi.

aleyna tilki odul bakanlik aciklamaGençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 13 Aralık 2019'ta yapılan kamuoyu açıklamasında ödül verdikleri kişilerinin listesinin bu olduğu iddia edildi.

Açıklamayı Sözcü, T24 ve Sputnik gibi siteler de haberleştirdi ve Tilki'ye sansür uygulandığı öne sürüldü.

Bakanlığın paylaşımından ismi kaldırılmış

Bakanlık Aleyna Tilki’ye ödül verilmediğinin kanıtı olarak, internet sitesindeki listeyi gösterdi. Ancak Bakanlığın resmi internet sitesinin11 Aralık 2019’daki haline ulaştığımızda, Tilki’nin adının listede yer aldığını görüyoruz. Tilki’nin adı listeden sonradan çıkarılmış.

aleyna tilki odul isim

Törende ödül alanların sayısının da ilan edildiği gibi 30 değil, 29 olduğu görülüyor. Yani Tilki’nin adı listeye hatayla eklenmemiş; sonradan çıkarılmış. Tilki ödül törenine katılmadığı için etkinlik fotoğraflarında görülmüyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı ise, Tilki'nin adını internet sitesinden sonradan kaldırmış.