Akşam, 'Atatürk Havalimanı güvenli' haberini saldırının ardından kaldırdı

Akşam, 'Atatürk Havalimanı güvenli' haberini saldırının ardından kaldırdı

Doğru Doğru
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

29 Haziran 2016 günü akşam saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen, 45 kişinin ölümüne ve yüzlerce kişinin yaralanmasına sebep olan saldırının ardından, kamuoyunda İstanbul Atatürk Havalimanı'nın güvenliğine ilişkin pek çok tartışma yaşandı. Akşam Gazetesi'nin patlamalardan bir gün önce, 28 Haziran 2016'da yayınladığı haber de bu tartışmaların bir parçasıydı.

Akşam Gazetesi'nin “Havaalanı Güvenliğine Tam Not” başlığı ile yayınlanan haberinde, Avrupa havacılığını düzenleyen ECAC isimli kurumun 10 gün boyunca yaptığı incelemenin sonucunda havaalanında 2015 yılında saptanan 27 eksikliğin 5'e indirildiği, bu 5 eksikliğin havaalanı güvenliğini etkilemediği ve hayati önemde olmadığı, kalan eksikliklerin 45 gün içinde giderileceği belirtildi.

WhatsApp Image 2016 10 05 at 11.44.15 411x1024

Haber arşivlerde

Yayınlanan bu haber, havalimanına yapılan saldırının ardından Akşam Gazetesi’nin internet sitesinden kaldırıldı. Ancak haberin kaydı archive.is isimli sitede hala mevcut. Haberin aslına buradan ulaşılabilir.

Öte yandan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, haberin görüntüsünü aynı başlıkla resmi Twitter hesabında paylaştı

DHMİ Genel Müdürlüğü Twitter da İstanbul Atatürk Havalimanı na ECAC den Tam Not... https t.co hbn23PYlOP

Haberin içeriğinin ne kadar doğru olduğu ise, kanıtlanabilir değil. Ne DHMİ’nin ne de Atatürk Havalimanı’nın websitesinde ECAC’ın denetim yaptığına ve denetimin sonucuna ilişkin bir bilgi yok. ECAC Komitesi konuyla ilgili teyit.org'un bilgi talep eden mailine verdiği yanıtta, \"yapılan denetimlerin sonucunun yalnızca üye ülkenin yetkilileri ile paylaşıldığını, havaalanı güvenliği için alınan önlemlerin olası saldırılar karşısındaki riskleri azalttığını ancak saldırıların önlenmesini garanti altına almadığını\" iletti.