Yeni Akit'in 'Medine Sözleşmesi’ne göre Kürtlerin boynunun vurulması gerekiyor' ibaresi yer alan bir haber yayınlayıp sonra sildiği iddiası

Yeni Akit'in 'Medine Sözleşmesi’ne göre Kürtlerin boynunun vurulması gerekiyor' ibaresi yer alan bir haber yayınlayıp sonra sildiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Yeni Akit'in yayınladığı bir haberde “Medine Sözleşmesi’ne göre Kürtlerin ya sınır dışı edilmesi ya da boynunun vurulması gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

İçerik daha sonra siteden kaldırılmış. Arşiv görüntüsüne Google ön belleğinden ulaşılabiliyor.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Yeni Akit gazetesinin internet sitesinde “Müftü bozuntusu etkin Diyanet’ten rahatsız oldu” başlığıyla bir haber yayınladığı, haberde de “Medine Sözleşmesi’ne göre Kürtlerin ya sınır dışı edilmesi ya da boynunun vurulması gerekiyor” ifadelerine yer verildiği iddia edildi.

Sosyal medyada tartışmalara yol açan iddia ile ilgili Yeni Akit gazetesi böyle bir haber yapmadıklarını öne sürerek “Önemli duyuru” başlığı ile bir açıklama yayınladı.

yeni akit yalan iddiasi

Yeni Akit’in haberi yayınlamadığına dair yaptığı açıklama için kullandığı görsel.

Açıklamada sosyal medyada paylaşılan görüntünün montaj olduğu belirtilerek şöyle denildi:

FETÖ ve PKK yandaşları bugün sosyal medyada Yeniakit’e yönelik ahlaksızca bir iftirada bulundu. Terör yandaşlarına kan kusturan, eli kanlı örgütlerin foyasını ortaya çıkarmayı kendisine görev bilen yeniakit.com.tr’de sözde Kürt düşmanlığı yapıldığı öne sürülüp, sosyal medyaya montajlanmış bir görüntü servis edildi. Sitemizde “Medine sözleşmesine göre Kürtlerin ya sınır dışı edilmesi yada boynunun vurulması gerekiyor” şeklinde bir haber yapıldığını öne sürüp, montajlanmış bir ekran delil olarak paylaşıldı. Photoshop’ta oluşturulmuş görüntünün gerçekle uzaktan yakından alakası yoktur. Sitemizde yayınlanan haberler içerisinden uygun kelimeler kes kopyala yöntemiyle bir araya getirilmiştir.

Yeni Akit’in yayınlamadığını iddia ettiği “Müftü bozuntusu etkin Diyanet’ten rahatsız oldu” başlıklı haber, gazetenin iddiasının aksine Google’da arama sonuçlarında üst sıralarda çıkıyor. İlgili linke tıklanıldığında ise haber metni yerine, Yeni Akit gazetesinin ana sayfası açılıyor. Çünkü haber siteden kaldırılmış. Ancak haberin yayından kaldırılmadan önceki 7 Aralık tarihli görüntüsünü Google önbellekten okumak mümkün.

haber kaldirilmadan once

Haberin siteden kaldırılmadan önceki ekran görüntüsü.

Haberin tartışmalara konu olan bölümü ise şöyle:

MEDİNE SÖZLEŞMESİNE GÖRE KÜRTLERİN YA SINIR DIŞI EDİLMESİ YA DA BOYNUNUN VURULMASI GEREKİYOR

Oysa Erdoğmuş’un belirttiği Medine Sözleşmesi’nde Medine içinde bulunan tüm etnik unsurların birbirlerine karşı barış içinde yaşaması, dışardan yapılacak saldırılar karşısında ise toptan savunma içinde bulunulması gerekiyor. Yine bir Müslümana karşı kafirlerle işbirliği yapılmaması, katilin kim olursa olsun korunmaması da kayıt altına alınıyor.

Anlaşmaya aykırı davrananlar hususunda ise Allah ve Resulü’nün hakem tayin edilmesi söz konusu.

Medine Sözleşmesi hükümlerine aykırı davranan Beni Kaynuka ile Beni Nadir anlaşmayı bozdular. Her iki kabile de Medine’den sürüldü.