AK Parti'nin İstanbul'da seçimlerin iptali için başvuru yaptığı iddiası

AK Parti'nin İstanbul'da seçimlerin iptali için başvuru yaptığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

AK Parti, Büyükçekmece’deki seçimlerin iptali için İl Seçim Kuruluna başvurdu ve başvuru kabul edilmedi.

İddia yanıltıcı bir haber başlığından kaynaklanıyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sözcü, HaberTürk gibi haber ve internet sitelerinde yer alan bir haberde AK Parti’nin İstanbul seçimlerinin iptali için İl Seçim Kuruluna başvurduğu iddia edildi. İddia konusu haberin başlığı daha sonra Sözcü, HaberTürk'te ve birçok haber sitesinde değiştirildi. 

istanbul secim

Ancak AK Parti’nin, İstanbul’daki seçimlerin iptali için İl Seçim Kuruluna başvurduğu iddiası doğru değil. AK Parti, Büyükçekmece’deki seçimlerin iptali için İl Seçim Kuruluna başvurdu ve başvuru kabul edilmedi. HaberTürk tarafından yapılan “AK Parti, İstanbul seçimlerinin iptali için İl Seçim Kurulu’na başvurdu” başlıklı haberin içinde de AK Parti Büyükçekmece İlçe Teşkilatının, ilçede usulsüz seçmen kayıtları tespit edilmesi üzerine İl Seçim Kurulu’na başvurduğu ifade ediliyor. Okuyucuyu linke tıklatmak için sık sık kullanılan bu tarz ifadeleri “yanıltıcı başlık” olarak tanımlamak mümkün.

İtiraz Büyükçekmece için yapıldı

AK Parti tarafından İl Seçim Kuruluna yapılan ve ilçedeki seçimlerin yenilenmesinin talep edildiği itiraz dilekçesine ulaşılabiliyor. teyit.org’un ulaştığı 4 Nisan 2019 tarihli kararda itirazın, Büyükçekmece’de seçimlerin yenilenmesi talebiyle olduğu açıkça fark ediliyor. Buna ek olarak kararda söz konusu itirazın reddedildiği de fark edilebiliyor.

ysk karar 614x1024

ysk büyükcekmece 614x1024

Bunlara ek olarak iddianın gündem olduğu sıralarda teyit.org İl ve İlçe Seçim Kurulu ile de iletişime geçti. İletişime geçilen yetkililer ise internetteki bilgilere itibar edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Konu hakkında atılan yanıltıcı başlığın ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz bir açıklama yaparak “Büyükçekmece ilçemiz tarafından tüm İstanbul'un seçiminin iptaline ilişkin müracaatta bulunulduğu şeklinde bir açıklama var ekranlarda. Bunun doğru olmadığını ifade etmek istiyorum" açıklamasında bulundu. Yavuz, bu başvurunun da reddedildiğini belirtti. HaberTürk daha sonra haberi güncelleyerek başlığı değiştirdi.

Teyit ise bu analiz henüz hazırlanmadan 5 Nisan 2019 saat 14.58’de bir “Dikkat”tweeti paylaştı ve iddianın doğru olmadığını ifade etti.

Güncelleme: 08/04/2019

Yanıltıcı başlık kullanan haber sitelerinin linkleri eklendi.