AK Partili ilçe başkanının Atatürk resmini ters astığı iddiası

AK Partili ilçe başkanının Atatürk resmini ters astığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görselin orijinalinde Atatürk portresi ters değil Recep Tayyip Erdoğan'ın portresinin daha aşağısında.

Sosyal medyada gelen tepkiler sonrası portreler tekrar eşit hizaya çekilmiş.

Çeşitli haber siteleri bu olayı geçtiğimiz haftalarda düzenlenen belediye meclisi toplantısında Mansur Yavaş ile Murat Köse arasında yaşanan gerginliğe bağlamış. Ama olaydan bir süre önce de Atatürk portresi daha aşağıda asılıymış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada çokça paylaşılan bir fotoğrafın, AK Parti Mamak İlçe Başkanı Erhan Sarıgöl’ün makam odasındaki Atatürk resmini ters astığını gösterdiği iddia edildi. 

ters asilan ataturk portresi

Tablo ters asılmamış 

İddiada yer alan fotoğrafı tersine görsel arama ile araştırdığımızda, karşımıza Atatürk resminin, Erdoğan’ın fotoğrafından daha aşağıda asılmış orijinal hali çıkıyor. Yine bu fotoğrafı tersine görsel arama ile incelediğimizde ise, sosyal medya ve çeşitli haber sitelerinde gündem olduğunu görüyoruz. Yani Atatürk resminin ters asıldığı görsel AK Parti Mamak İlçe Başkanlığı’nın Twitter sayfasında paylaşılan bir fotoğrafın manipüle edilmiş hali.

kanit oynanmis foto ve orijinali

Tepkiler sonrası tablolar hizalandı 

Örneğin Aykırı'da yer alan bir haberde, Atatürk resminin, Erdoğan’ın fotoğrafından aşağıda durmasına gelen tepkiler sonrası portrelerin hizalandığı bilgisi yer alıyor.

tepkiler

AK Parti Mamak İlçe Başkanlığı’nın Twitter sayfasını incelediğimizde ise bu haberi kanıtlar nitelikte paylaşımlar olduğunu görüyoruz. 

kanit

Atatürk portresi Mansur Yavaş’a tepki olarak mı aşağıya indirildi?

Bazı başka  haber siteleri ise Atatürk resminin, Erdoğan’ın fotoğrafından aşağıda asılmasını 7 Aralık 2020 tarihli Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Mansur Yavaş ile Murat Köse arasında yaşanan gerginliğe bağlamış. Ama AK Parti Mamak İlçe Başkanlığı’nın Twitter hesabında yapılan paylaşımlara baktığımızda, 4 Aralık 2020 tarihinde paylaşılan bir görselde de Atatürk portresinin Erdoğan’ınkinden daha aşağıda durduğunu görüyoruz.

kanit 2