AK Parti heyetinden birinin vatandaşlara 'Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar' dediği iddiası

AK Parti heyetinden birinin vatandaşlara 'Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar' dediği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer Twitter hesabından yaptığı bir açıklamada söz konusu ifadenin kendisine ait olduğunu doğruladı.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir videonun Gaziantep’te faaliyete geçecek Gaziray projesinin test sürüşü sırasında kaydedildiği iddia edildi.

Ekran Resmi 2019 03 26 11.24.45

soL Haber Portalı’nın 23 Mart 2019’da Twitter’da “AKP'li heyetten yurttaşlara: Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar” ifadeleri ile paylaştığı video şimdiye kadar bin 700 retweet ve 2 bin 500 beğeni aldı.

AK Parti heyetinden bir kişinin Gaziray’ın test sürüşü esnasında vatandaşlara “Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar” dediği iddiası doğru. AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer Twitter hesabından yaptığı bir açıklamada söz konusu ifadenin kendisine ait olduğunu kabul etti. Uzer açıklamasında “aşırı coşku” ile bu sözleri sarf ettiğinin altını çizip Gazianteplilerden özür diledi.

Video Gaziray’ın test sürüşünden

Çeşitli haber paylaşım sitelerinden de iddia konusu videoya ulaşılabiliyor. Bu videoların hepsinde AK Partili ekibin trenin makinistinin oturduğu yerde test sürüşüne katıldığı görülebiliyor. Anadolu Ajansı’nın (AA) 22 Mart 2019 tarihli bir haberinde test sürüşüne Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve bazı AK Parti Gaziantep milletvekillerinin katıldığı belirtiliyor. Aynı haberde banliyö test sürüşünün Seyrantepe Durağından başlayıp Göllüce Durağında bittiği bilgisi de bulunuyor.

kalkış Seyrantepe Mahallesi varış Göllüce Mahallesi Google Haritalar

Videoda heyetteki kişinin iddia konusu sözleri sarf ettiği sırada bir köprünün üzerindeki insanlar görülüyor. Google Haritalar’daki uydu görüntülerinden bu köprünün banliyö güzergahındaki Mehmet Akif Ersoy Tesislerinin önündeki köprü olduğu anlaşılıyor.

Ekran Resmi 2019 03 26 16.25.54

Ekran Resmi 2019 03 26 16.19.14

AK Parti Gaziantep Milletvekili bir açıklama yaptı

Ahmet Uzer 23 Mart 2019’da attığı bir tweette söz konusu ifadenin kendisine ait olduğunu kabul etti. Uzer, söz konusu ifadelerden ötürü hemşerilerinden özür diledi.

uzer

Bu tweetin ardından gelen tepkiler üzerine ise Ahmet Uzer, Twitter hesabını korumalı hale getirdi.

Gaziray projesinin inşaatına 2017 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) desteğiyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesince başlandı. Ayrıca AK Partili ekip, tamamı 25 kilometre uzunluğundaki Gaziray Banliyösünün şantiye sahasında incelemelerde de bulundu. Projenin Temmuz 2019’da hayata geçmesi bekleniyor.