AK Parti Evet yazıp 3406'ya SMS atanlara referandumdan sonra 25 TL verecek iddiası

AK Parti Evet yazıp 3406'ya SMS atanlara referandumdan sonra 25 TL verecek iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

WhatsApp gruplarında yaygınlaşan ve teyit.org’a ihbar olarak gelen bir ekran görüntüsünde “Evet” yazarak 3406’ya SMS gönderildiği takdirde referandumda “Evet” çıkarsa, mesaj atan kişinin 25 Türk Lirası değerinde hediye çeki kazanacağı iddia edildi.

ak parti mesajla referanduma evet iddiasi

Ancak iddianın aksine 3406, Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) bağış yapmak için kullanılan bir numara.

losev bagis sayfasi

“TUGLA” yazıp 3406’ya mesaj gönderdiğinizde “Bir tuğla da siz koyun” kampanyasına destek vermiş oluyorsunuz. Gönderdiğiniz mesajın ardından LÖSEV’den gelen teşekkür mesajında bağış bedelinin 2 SMS olduğu belirtiliyor.

losev bagis mesaj

Ayrıca LÖSEV’den gelen mesajın sonunda B001 kodu yer alıyor. Bu ve benzeri kodlar, SMS metninin sonuna gelecek şekilde mesaja ekleniyor. Kullanıcılara SMS atmak isteyen kurumların Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından tahsis edilen Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodu’nu gönderdikleri SMS’e eklemesi zorunlu. Böylece SMS’in hangi işletmeci üzerinden gönderildiği ve dolayısıyla hangi abone tarafından atıldığı tespit edilebiliyor.

Sosyal medyada dolaşan görselde ise böyle bir kod olmadığını bu yüzden de görselin montajlanmış ya da kurgulanmış olduğunu söylemek mümkün.

LÖSEV ve AK Parti: İlgimiz yok

Görselin yaygınlaşmasının ardından ise LÖSEV resmi internet sayfasında bir açıklama yaparak bu konuyla hiçbir ilgilerinin olmadığını belirtti. Yapılan açıklamada şöyle denildi;

Son günlerde sosyal medyada “Evet yaz 3406’ya gönder\" şeklinde vakfımızı kullanan duyurular yapıldığı görülmüştür. Yapılan bu iletiler ile herhangi bir ilgimiz ve hukuki sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Lösemili Çocuklarımız adına üzüntülerimizi paylaşırız

LÖSEV’in sosyal medya yetkilisi ise teyit.org’a; “Kurumumuzun GSM ile bağış numarası olan 3406’nın farklı bir amaçla kamuoyunu yanıltıcı şekilde kullanılmaya çalışıldığını fark eder etmez resmî internet sitemizden ve sosyal medyadan duyurularımızı yaptık. 3406 numaralı hat 8 yıldan fazladır LÖSEV’in bağış hattı olarak kullanılıyor. Bu görselin kimin tarafından montajlandığını bilmiyoruz ama hukuki süreci başlattık. Bu yanlış anlaşılmanın bir an önce giderilmesi çok önemli, lösemili çocuklarımız adına çok üzgünüz” dedi.

AK Parti Tanıtım ve Medya Birimi de teyit.org’a yaptığı açıklamada gerçek olmayan görseli yapanlara ulaşmaya çalıştıklarını aktardı:

Bizimle uzaktan yakından bir ilgisi yok. Teşkilatlarımızdan da bu konuda uyarılar aldık. Neyse ki buna itibar göstermemişler bu da bizi sevindirdi. Henüz hukuki süreç başlamadı ancak hukuk birimimiz de gerekli çalışmayı yapıyor.