Ahmed-i Şerifi isimli kişinin Türkler ve Suriyeliler hakkında söylediği iddia edilen sözler

Ahmed-i Şerifi isimli kişinin Türkler ve Suriyeliler hakkında söylediği iddia edilen sözler

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Ahmed-i Şerifi isimli sayfa ile o sayfanın gönderilerini paylaşan Suriye Vatandaşlık Bürosu isimli sayfa parodi amaçlı kurulmuş sayfalar.

Sayfada bahsi geçen isme ait olduğu belirtilen fotoğraflar Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin kurucusu Rami Abdurrahman’a ait.

Suriye'deki savaşın başlangıcından bu yana siyasi görüşmelerde Ahmed-i Şerifi isminde birine rastlanmıyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan iddialara göre Ahmed-i Şerifi isimli bir kişi Türkler ve Türkiye’de yaşayan Suriyeliler hakkında çeşitli söylemlerde bulunuyor. Bahsi geçen ismin bazı sözlerini içeren görseller yaygın bir biçimde paylaşılıyor. İlgili gönderilerden yalnızca bir tanesi bir Facebook sayfasında 8 binin üzerinde kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Bu paylaşımlardan birinde, "Biz bu topraklarda TC'nin hegemonyasını yıkmak için bulunmaktayız" dediği belirtildi.

ahmedi serifi2 1 641x1024

Öte yandan Ahmed-i Şerifi isimli sayfa ile o sayfanın gönderilerini paylaşan Suriye Vatandaşlık Bürosu isimli sayfa incelendiğinde bunların parodi amaçlı kurulmuş sayfalar olduğu anlaşılıyor. Ahmed-i Şerifi isimli sayfada bahsi geçen isme ait olduğu belirtilen fotoğraflarınsa Londra merkezli bir kuruluş olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin kurucusu Rami Abdurrahman’a ait olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra Suriye’deki savaşın başlangıcından itibaren konuyla ilgili yürütülen siyasi görüşmeler veya tartışmalarda Ahmed-i Şerifi isminde herhangi birine rastlanmadığını ifade etmek mümkün.

Ahmed-i Şerifi isimli sayfa mülteci karşıtlığını besleyici paylaşımlarıyla öne çıkıyor

Facebook ve Twitter üzerinden yayın yapan Ahmed-i Şerifi isimli sayfa incelendiğinde sayfanın ülkedeki Suriyeli mültecilere yönelik olumsuz yaklaşımları besler nitelikte paylaşımlar yaptığı görülüyor.

ahmedi serifi2

Sayfada paylaşılan fotoğraflar incelendiğindeyse görüntülerdeki kişinin Ahmed-i Şerifi isimli bir kişiye ait olmadığı anlaşılıyor.

ahmedi serifi3

Görüntülerdeki kişi, Londra merkezli bir kuruluş olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin kurucusu Rami Abdurrahman. Bahsi geçen organizasyon bazı basın kuruluşlarınca güvenilir bir haber kaynağı olarak değerlendirilirken bazılarınca oldukça tartışmalı bir kaynak olduğu ifade ediliyor.

Tüm bunlara ek olarak Suriye’deki savaşın başlangıcından itibaren gerçekleştirilen siyasi tartışmalar veya görüşmelerde rol oynamış Ahmed-i Şerifi isimli bir kişiye dair herhangi bir bilgiye rastlanmadığı da söylenebilir.

Ahmed-i Şerifi isimli sayfanın gönderilerini paylaşan Suriye Vatandaşlık Bürosu isimli sayfa da parodi amaçlı oluşturulmuş

Ahmed-i Şerifi isimli sayfanın gönderilerini paylaşan ve bu sayfayla bağlantılı olduğu düşünülebilecek Suriye Vatandaşlık Bürosu isimli bir başka sayfa da bulunuyor. Sayfaya dair bilgilere yer verilen bir kısımda sayfanın eğlence amaçlı oluşturulmuş olduğu bilgisine yer veriliyor.

ahmedi serifi4

Sayfadaki paylaşımların önemli bir kısmı parodi amaçlı hazırlanmış olmasına rağmen bazı gönderilerin sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçekmiş gibi algılandığını yazılan yorumlardan gözlemlemek ve bu durumun da ülkedeki Suriyeli mülteci karşıtlığını besleyici bir etkisi olabileceğini ifade etmek mümkün.

Suriye Vatandaşlık Bürosu sayfasının paylaşımları ihbar olarak teyit.org’a iletilmişti

Daha önce bahsi geçen sayfada paylaşılan çeşitli iddialar da teyit.org’a iletilmişti. Hazırlanan bir analizde sayfa tarafından paylaşılan gönderide yer alan 131 bin 746 Suriyeli’nin üniversiteye yerleştirildiği iddiasının doğru olmadığı ortaya konmuştu. Bunun yanı sıra Suriyelilerin, Türkiye halkının dinden kopuk yaşadığını söyleyerek yürüyüş düzenlediği iddiası da Suriye Vatandaşlık Bürosu isimli sayfa üzerinden paylaşılmış ve bu iddianın da doğru olmadığı teyit.org tarafından hazırlanan analizde ifade edilmişti.

Özetle iddialar bağlamında Ahmed-i Şerifi isminde gerçek bir kişinin bulunmadığı, bu kişiye ait olduğu belirtilen fotoğrafların aslında bir başka isme ait olduğu ve Ahmed-i Şerifi ismiyle paylaşım yapan sayfa ile bu sayfanın gönderilerini paylaşan Suriye Vatandaşlık Bürosu isimli diğer sayfanın parodi amaçlı oluşturulmuş olduğu söylenebilir.