Ağzında cerrahi maske taşıyan martı fotoğrafının Van'dan olduğu iddiası

Ağzında cerrahi maske taşıyan martı fotoğrafının Van'dan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Van’da değil, Güneydoğu Britanya'da bulunan Dover Limanı’nda çekilmiş.

Fotoğraf 12 Ağustos tarihinde Reuters’ta Peter Nicholls imzasıyla yayınlandı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Covid-19 salgınıyla birlikte insanlığın dünya üzerinde yarattığı kirliliği simgeleyen en önemli göstergelerden biri de yerlere atılan maskeler oldu. Sosyal medya platformu Twitter üzerinden paylaşılan bir fotoğrafta, gagasında cerrahi koruyucu maske taşıyan bir martının suyun içinden çıktığı görülüyordu. Van’da çekildiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın konumunun yanlış verildiği bilgisi bir sonraki tweetle düzeltilse de, kullanıcılar bu martıyı Van’dan olduğu iddiasıyla paylaşmaya devam etti. 

marti paylasim

Fotoğraf Güneydoğu Britanya'da bulunan Dover Limanı'ndan

Fakat fotoğraf Van’dan değil. Görseli tersine arama yöntemiyle arattığımızda, karşımıza Reuters Haber Ajansı’nın foto haberi çıkıyor. Fotoğraf ise ajansın foto muhabiri Peter Nicholls tarafından Britanya'nın Dover Limanı'nda çekilmiş. Nicholls açıklamasında yalnızca Britanya'dan olduğunu söylemiş olsa da Dover, Güneydoğu Britanya'da kent kontluğuna bağlı bir alan.

marti orjinal

Fotoğraf Reuters Haber Ajansı tarafından paylaşıldığı gün fotoğrafçı Nicholls tarafından da retweetlenmiş. 

Fotoğraf 12 Ağustos tarihinde Reuters’ta yayınlanmış 

Fotoğrafın Reuters’ın “Günün Fotoğrafları” kategorisinde 12 Ağustos tarihinde yayınlandığını da görüyoruz. Açıklamasında ise Dover Limanı kıyısında bir martının koruyucu cerrahi maskeyle dolaştığı yazılı. Doğrulama platformu Malumatfuruş da konuya ilişkin bir tweet attı

marti orjinal 2

Bu fotoğraf Britanya'da çekilmiş olsa da benzer manzaralara Türkiye’de de şahit olmak olası. Geçtiğimiz aylarda İstanbul Haliç’te bir martıyı boynuna takılan cerrahi maskeden belediye ekipleri kurtarmıştı. Aynı maskelerin bir martının ayağına takıldığı anlar da objektiflere yansımıştı.

Yeni bir kirlilik türü: Maskeler 

Fransız çevre örgütü Temiz Deniz Operasyonu (Operation Mer Propre) ekibinden Laurent Lonbard, “Bu karşılaştığımız yeni bir kirlilik türüdiyor. Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen 1 Temmuz tarihinde İstanbul boğazına daldığında suyun altında çok sayıda plastiğin yanında maske ve eldivenle de karşılaştığını açıklamıştı

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Yönetim Kurulu üyesi Utku Çakır atıklar konusunda yalnız maliyet değil, halk sağlığının da önceliklendirilmesi gerektiğini belirtiyor. ÇMO haziran ayında yaptığı açıklamada evsel atıklarla birlikte çöpe atılan koruyucu maske atıkları hakkında hem çevre ve halk sağlığı, hem de çöp temizleme işçilerinin de enfeksiyona yakalanmamaları için bir atık politikası geliştirilmesi gerektiğini hatırlatmıştı.

Teyit salgının doğaya iyi geldiği iddialarını ve atıklar konusunu, detaylı bir dosya ile ayrıntılı olarak incelemişti.

Güncelleme: 25/08/2020

Başlıkta sehven kullanılan ördek kelimesi, martı olarak değiştirildi.

Güncelleme: 25/08/2020

Fotoğrafın Londra'dan olduğu bilgisi Güneydoğu Britanya olarak değiştirildi.