Afyonkarahisar'da İYİ Partili Mahmut Koçak’ın pankartının kapatıldığı iddiası

Afyonkarahisar'da İYİ Partili Mahmut Koçak’ın pankartının kapatıldığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Teyit, İYİ Parti yetkilileri ile yaptığı görüşmede pankartın Afyonkarahisar emniyetinden gelen ve YSK’nın 1 Mart 2019’a kadar afiş ve pankart asma yasağına istinaden yapılan istek sonrasında kendileri tarafından kapatıldığı bilgisine ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afyonkarahisar’da açılış gerçekleştirdiği sırada AK Parti bayraklarının şehirde asılı olduğu da fark edilebiliyor.

Mahmut Koçak da basın toplantısında konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide, İYİ Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Mahmut Koçak’ın seçim pankartının kapatıldığı iddia edildi. Gönderide Koçak’a ait pankartın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 17 Şubat 2019’da Afyonkarahisar’a geleceği için kapatıldığı da ifade edildi.

Kaç Saat Oldu isimli hesap tarafından 17 Şubat 2019’da Twitter’da paylaşılan fotoğraflar yaklaşık 2 bin kişi tarafından beğenildi. Sözcü tarafından yapılan konu hakkındaki haberde ise Koçak’ın seçim afişlerinin AK Partililer tarafından kapatıldığı da vurgulandı.

afyonkarahisar afis

İYİ Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Mahmut Koçak’ın seçim pankartının kapatıldığı iddiası doğru. teyit.org, İYİ Parti yetkilileri ile yaptığı görüşmede pankartın Afyonkarahisar emniyetinden gelen ve YSK’nın 1 Mart 2019’a kadar afiş ve pankart asma yasağına istinaden yapılan istek sonrasında kendileri tarafından kapatıldığı bilgisine ulaştı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afyonkarahisar’da açılış gerçekleştirdiği sırada AK Parti bayraklarının şehirde asılı olduğu da fark edilebiliyor.

Pankart emniyetten gelen talep doğrultusunda İYİ Partili yetkililer tarafından kapatılmış

Afyonkarahisar Kurtuluş Caddesi’nde bir binanın yan cephesinde bulunan pankartın kapatıldığı sırada çekilen fotoğrafların Mahmut Koçak’ın Facebook sayfasında ve kişisel hesabında 16 Şubat 2019’da paylaşıldığı görülebiliyor. Koçak ayrıca fotoğrafları paylaşırken “Mesele posterlerin indirilmesi ya da kapattırılması değil mesele bizim posterlerin indirilmesi istenirken diğer adayın posterinin asılı kalması hatta yenilerinin asılması adaletsizliğidir. Ve milletin tepkisi de bunadır. Sabretmek ve hoşgörmek bize düşüyor” ifadelerini de kullanıyor.

iyi parti mahmut kocak

Buna ek olarak başka bir kullanıcı tarafından da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afyonkarahisar’a gelmeden bir gün önce Facebook’ta paylaşılan fotoğraflarda söz konusu pankartın kapatılma anı görülebiliyor.

iyi parti afis 762x1024iyi parti afyon 762x1024

Olay yerinden çekilen 16 Şubat 2019 tarihli görüntülerde de Kurtuluş Caddesi üzerindeki vinç fark edilebiliyor. Videoda pankartın kapatılma işleminin trafik polisleri tarafından da izlendiği anlaşılıyor. Görüntülerin kaydedildiği sırada aynı cadde üzerinde bulunan AK Parti Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek’in pankartının ise açık şekilde caddedeki binada asılı olarak durduğu fark edilebiliyor.

teyit.org söz konusu olayın yaşandığı Kurtuluş Caddesi’nin, yerel kaynaklar tarafından kaydedilen görüntülerine ulaştı. 19 Şubat 2019’da kaydedilen fotoğraf ve video incelendiğinde Mahmut Koçak’ın pankartının bir kısmının hâlâ kapalı olduğu anlaşılıyor. AK Parti Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek’in posteri de hâlâ yerinde ve açık bir şekilde duruyor.

afyon kurtulus caddesi 1024x576

Mahmut Koçak basın toplantısında konu hakkında açıklamalarda bulundu

Mahmut Koçak haftalık düzenlediği 19 Şubat 2019 tarihli basın toplantısında konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Koçak, Facebook’tan canlı olarak yayınlanan toplantıda olayın büyütülmemesi gerektiğini, seçmenleri sükunete davet ettiklerini, gelen tepkilerin ise talep doğrultusunda afişleri kapatmaya çalışırken aynı cadde üzerinde bulunan AK Parti Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek’in pankartına bir şey yapılmaması olduğunu ifade ediyor.

Buna ek olarak basın toplantısında Afyonkarahisar İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya da bazı açıklamalarda bulunuyor. İnkaya, 15 Şubat 2019’da emniyet yetkililerinin kendilerine gelerek afişlerin kaldırılması gerektiğini ve bunu kabul ettiklerini, daha sonra ise afişleri kamufle etme yoluyla işlemi gerçekleştirdiklerini belirtiyor.

teyit.org konu hakkında İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı Basın Yayın ve Halkla ilişkileri birimi ile de görüştü. Görüşülen yetkili söz konusu afişlerin emniyetten gelen talep doğrultusunda kendileri tarafından kapatıldığını ifade etti. Buna ek olarak daha önce Afyonkarahisar Valiliğinde diğer parti temsilcilerinin de katıldığı bir toplantı yapıldığını da ifade eden yetkili, YSK’nın aldığı karar doğrultusunda 1 Mart 2019’dan önce şehre seçim afişi ya da pankart asılması hakkında uzlaştıklarını ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesinde gelen bir şikayet üzerine bu olayın yaşandığını sözlerine ekledi.

\"\"

Olayın Afyonkarahisar’da ses getirmesinin ardından diğer partilerden de açıklamalar geldi. AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek, Twitter’dan yaptığı açıklamada kendilerinin olayla bir alakasının olmadığını açıkladı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar İl Başkanlığı da Facebook’taki açıklamasında emniyetin seçim kanununa istinaden yaptığı uyarı gereği, 1 Mart 2019’a kadar afiş ve bayraklarını kaldırdıklarını belirtti.

YSK’nın konu hakkında düzenlemesi mevcut

31 Mart 2019’da yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerine yönelik düzenlemelerin 12 Aralık 2018’de Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yayımlanan 1119 numaralı kararda düzenlendiğini söylemek mümkün. 1119 numaralı kararın “İlan ve Reklam Yerleri” başlıklı maddesi, seçimde kullanılacak parti bayrağı, afiş, poster, pankart ve benzeri malzemelerin kullanım alanlarını düzenliyor.

İlan ve Reklam Yerleri başlıklı maddenin (a) bendine göre; siyasi partiler ve bağımsız adaylar 1 Ocak 2019’dan 30 Mart 2019’a kadar genel merkez, il, ilçe ve belde binaları ve seçim bürolarına söz konusu tanıtım ürünlerini asabiliyorlar. Aynı maddenin (b) bendinde, adayların 1 Ocak-30 Mart 2019 tarihleri arasında, açık veya kapalı yer toplantıları ile taşıtlarında; benzeri ilân ve reklam malzemelerini serbestçe kullanabileceklerine hükmedilmiş.

\"\"

Bunlara karşılık aynı maddede yer alan (c) bendi, propaganda ilân ve reklam malzemelerinin, yukarıda sayılan yerler dışında belirtilen usul ve esaslara göre asılabileceğini ifade ediyor. c) bendinin ilk fıkrası, adayların tanıtıcı ürünleri için 1 Mart 2019’dan sonra ilçe seçim kurullarınca belirlenen yerlerden yararlanabileceklerini açıklıyor.

\"\"

1119 sayılı YSK kararında yer alan İlan ve Reklam Yerleri başlıklı maddenin (e) bendi de partilere ve adaylara ait tanıtıcı ürünlerin 1 Mart 2019 tarihinden sonra vatandaşlar tarafından konut, işyeri ve araçlarda kullanabileceklerini söylüyor. Yani YSK’ya göre 1 Mart 2019’a kadar izin verilen yerler dışında tanıtıcı ürünlerin kullanılması yasaklanmış.

Son olarak, kararda belirtilen yasaklarla ilgili işlem yapma yetkisinin 1 Ocak 2019 Salı gününden 28 Şubat 2019 Perşembe gününe kadar mülki makamlarda, son otuz gün içinde (1 Mart 2019 – 30 Mart 2019) ise ilçe seçim kurullarında olduğunun da altı çizilmiş. 

Erdoğan’ın Afyon ziyaretinde AK Parti bayrakları asılmış

Afyonkarahisar Valiliğinin internet sitesinde Erdoğan’ın 17 Şubat 2019’da yaptığı ziyaret hakkında bir haber yer alıyor. Haberde Erdoğan’ın, 118 tesisi Afyonkarahisar’ın hizmetine sunduğu belirtiliyor. Yani söz konusu etkinliği bir miting olarak değil açılış töreni olarak nitelemek mümkün. Nitekim Erdoğan’ın, konuşması sırasında çekilen bir fotoğrafta arka planda bulunan panoda “toplu açılış töreni” ifadesi fark edilebiliyor.

\"\"

Buna ek olarak bir kullanıcı tarafından Instagram'a yüklenen bir videoda da Erdoğan’ın Afyonkarahisar’dan geçtiği güzergahta AK Parti bayraklarının asıldığı görülebiliyor. Ancak söz konusu bayrakların hâlâ asılı olup olmadıkları bilinmiyor. 

\"\"

Sonuç olarak İYİ Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Mahmut Koçak’ın pankartının kapatıldığı iddiası doğru. Ancak pankart emniyetten gelen talep doğrultusunda İYİ Parti yetkilileri tarafından kapatılmış. AK Parti adayı Mehmet Zeybek’in pankartının ise hâlâ açık olarak aynı cadde üzerinde durduğunu söylemek mümkün. Buna ek olarak MHP’nin de aynı talep doğrultusunda pankartlarını kaldırdığına dair açıklaması bulunuyor.