Afyonkarahisar’da bir camide protokol yolu hazırlandığı iddiası

Afyonkarahisar’da bir camide protokol yolu hazırlandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Camideki kırmızı şeritli alan protokola özel olarak açılmamış. Şerit açılan alan törene katılan kadın ve erkeklerin camide birbirinden ayrıldığı alanı ve hafız adaylarının geçiş yolunu gösteriyor.

Camilerde düzenlenen başka hafızlık icazet görüntülerine bakıldığında da bu uygulamanın olağan olduğu anlaşılıyor.

Afyonkarahisar Valiliği de şeritin hafızların kalabalık olan cemaati rahatsız etmeden bir bütün olarak geçmeleri için tertip edildiğini açıklamış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Haber sitelerinde ve sosyal medyada Afyonkarahisar’da Kuran kursu öğrencileri için düzenlenen törende vali, belediye başkanı ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı için protokol yolu oluşturulduğu iddia edildi. 

Törenden fotoğraflar paylaşılarak caminin girişinden itibaren kırmızı şerit çekilerek protokol yolu oluşturulduğu, protokole katılanların bu yoldan ilerlediği öne sürülüyor. Ayrıca protokoldekilerin altın sarısına boyanmış varaklı koltuklarda oturduğu da iddia ediliyor.

Kırmızı şeritli alan protokol yolunu göstermiyor

15 Ekim 2021 tarihinde Afyonkarahisar İl Müftülüğü tarafından Hacı Mehmet Sayın Camisi’nde “Hafızlık İcazet Merasimi” düzenlendi. Törende Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı erkek kuran kurslarında hafızlığını tamamlayan, yaşları 10 ile 15 arasında değişen 155 öğrenci yer aldı. Törenle ilgili yayınlanan haberlerde fotoğraflara rastlanıyor. Aynı zamanda Afyonkarahisar Müftülüğü’nün YouTube kanalından da törenin kaydına ulaşabiliyoruz.

Görüntüler incelendiğinde şerit çekilen alanın protokol yolu olmadığı, törene katılan kadın ve erkeklerin camide birbirinden ayrıldığı alanı ve hafız adaylarının geçiş yolunu gösterdiği anlaşılıyor. Fotoğraflarda da hafız adaylarının kırmızı şeritle çevrili yoldan geçerek tören alanına ilerlediği görülüyor. YouTube’daki videonun 48.31’inci dakikasından sonra hafız adaylarının yürüdüğü an görülüyor. Şeritlerin iki tarafında kadın ve erkeğin ayrı ayrı oturduğu da tespit ediliyor. Yol hafızlar için oluşturulmuş olsa da protokol mensuplarının da bu özel koridoru kullanarak ön safa geçtikleri de görülebiliyor.

camideolusturulanalandangecenhafizadaylari

videodankesithafizadaylariseritliyoldanyuruyusani

Hafız adaylarının geçiş yaptığı kırmızı şeritli yol.

Camilerde düzenlenen diğer hafızlık icazet görüntülerine baktığımızda, uygulamanın olağan olduğu görülüyor. Örneğin 24 Ekim tarihinde Sivas’daki camide düzenlenen törende de hafızlar için benzer geçiş yolları açıldığı görülüyor. Aynı şekilde önceki yıllarda da benzer şekilde kırmızı şeritle açılmış yoldan hafız adayları yürüyor.

sivastakikurankursuhafizmerasimi

Sivas'taki hafızlık icazet töreninde oluşturulan geçiş yolu.

Konuyla ilgili Afyonkarahisar Valiliği de açıklama yaptı. Valilik, şeritin hafızların kalabalık olan cemaati rahatsız etmeden bir bütün olarak geçmeleri için tertip edildiğini açıklamış. Protokolün cemaatle birlikte yere oturduğu, saf düzeni aldığı söylenmiş. Ayrıca altın varaklı olduğu söylenen iki koltuğun da protokol için değil, bu merasimlerde gelenek olan kurra (çok Kuran okuyan) hafızların oturduğu koltuklar olduğu belirtilmiş. 

afyonvaliligininaciklamasitwitter

Törenden yansıyan görüntülerde de koltuklarda kurra hafızların oturduğu doğrulanıyor

videodankesitkoltuktaoturankurra

Diyanet İşler Başkanlığı da 81 il müftülüğüne gönderdiği yazıda icazet merasimlerinde "Cami adabına aykırı düzenlemelerden sakınılmalı" uyarısında bulundu. Diyanet yazıda şu ifadelere yer verdi: "Camilerde yapılacak merasimlerde gösterişten uzak durularak tevazuya dikkat edilmesi, merasimi yöneten Reisu'l-Kurra'nın kürsüsü ve koltuğu dışında koltuk ve yüksek minderler konulmaması hususunu önemle rica ederim."

Doğrulama platformları Malumatfuruş ve Doğruluğu Ne? de iddianın doğru olmadığını ortaya koydu

Güncelleme: 28/10/2021

Paylaşanlar bölümüne Sözcü ve Kronos eklendi.

Güncelleme: 28/10/2021

Açılan yol hafızlar için oluşturulmuş olsa da protokol mensuplarının da bu özel koridoru kullanarak ön safa geçtikleri bilgisi eklendi.

Güncelleme: 28/10/2021

İddia görselinde yer alan Birgün'ün haberi öne çıkan görsel bölümünden çıkarıldı.

Güncelleme: 28/10/2021

Yazıda “… hafız adaylarının geçiş alanını gösterdiği anlaşılıyor” cümlesindeki "alanı" ve diğer alan yazılı kısımlar "yol" olarak değiştirildi.

Güncelleme: 08/11/2021

Diyanet İşleri Başkanlığının 81 il müftülüğüne gönderdiği yazı bilgisi eklendi.