Afişin Suriyeli mültecilerin 27 Temmuz 2021’de Saraçhane’de miting yapacağını gösterdiği iddiası

Afişin Suriyeli mültecilerin 27 Temmuz 2021’de Saraçhane’de miting yapacağını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Afiş görseli 2019’dan.

Afiş görseli, Canva'da bulunan bir şablon üzerinden oluşturulmuş.

Eylem, 27 Temmuz 2019'da İstanbul Valiliğinin aldığı kararı protesto etmek amacıyla düzenlenmiş.

27 Temmuz 2021 saat 16.54 itibariyle Saraçhane meydanında bir miting kalabalığı görülmüyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerdeki afişin güncel olduğu ve Suriyeli mültecilerin 27 Temmuz 2021’de Saraçhane’de miting yapacağını haber verdiği iddia edildi.

afisin suriyeli multecilerin 27 temmuz 2021de sarachanede miting yapacagini gosterdigi

Afiş görseli 2019’dan

İddiada yer alan afişi tersine görsel arama yöntemi ile arattığımızda eski tarihli olduğunu görüyoruz. Afiş görselinin bu halinde yer alan tarih 27 Temmuz 2019. 

gitmiyoruz eylemi 2019

O zaman yapılan ilgili haberleri taradığımızda, Suriyelilerin İstanbul Valiliği’nin İstanbul’da kayıtlı olmayan Suriyelilerin ayrılmasına ilişkin verdiği kararı protesto etmek için yapılan bir miting ile karşılaşıyoruz.

Mazlumder (İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği) "Suriyeli muhacirlere yönelik sürgün politikasını protesto ediyoruz" başlıklı mitingden bir basın açıklaması yapmış.

Mitingin 27 Temmuz 2019’da yapıldığı, Yeniçağ ve Tele 1 gibi birçok haber sitesinde de görülüyor. 

tele 1 2019 eylem

YouTube’da bulunan video kayıtları da eylemin 2019’da gerçekleştirildiğine kanıt

27 Temmuz 2021 saart 16.54 itibariyle Saraçhane meydanında bir eylem olmadığını, İBB TV'nin canlı kameralarıyla görebiliyoruz.

sarachane canli

Teyit konuyla ilgili bilgi almak için İstanbul Valiliği'ne de ulaştı. İstanbul Valiliği Basın Müdürlüğü, bahsedilen konuda herhangi bir etkinlik başvurusu yapılmadığı bilgisini paylaştı.

O dönem afişi, mitinge de katılan Özgür-Der’in (Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği) tasarlattığı öne sürülmüş; ancak dernek iddiaları reddetmiş, afişlerin provakasyon ürünü olduğunu ifade etmiş. Özgür-Der'in hesabı üzerinden arama yapıldığında ise o günkü eylemle ilgili afişe ulaşılabiliyor.

suriyeafisdiger

Afiş taslak tasarım kullanılarak hazırlanmış

İddia afişi tersine görsel arama yöntemi ile aradığımızda ise, Canva isimli tasarım uygulamasında taslak olarak yer aldığını görüyoruz. Yani herhangi biri bu taslağı kullanarak afişi kolayca hazırlamış olabilir. Nitekim aynı taslak daha önce başka amaçlar için de kullanılmış.

canva afis taslagi

afis taslagi

İstanbul Valiliği, 22 Temmuz 2019’da İstanbul’da kayıtlı olmayan Suriyeli mültecilerin İstanbul’un geçici koruma kaydına kapalı olması gerekçesiyle kayıtlı oldukları illere gönderileceğini ifade eden bir açıklama yayınlamıştı

Güncelleme: 28/07/2021

İstanbul Valiliği'nden gelen e-posta yanıtı analize eklendi.