Afişin İsviçre’de doğalgazı fazla açan komşularını şikayet edenlere para ödülü verileceğini gösterdiği iddiası

Afişin İsviçre’de doğalgazı fazla açan komşularını şikayet edenlere para ödülü verileceğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Afiş iki ayrı stok görselin birleştirilmesiyle oluşturulmuş.

İngilizce ve Almanca anahtar kelimelerle arama yapıldığında, böyle bir ödül uygulaması olduğuna dair herhangi bir kanıtla karşılaşılmıyor.

İsviçre Federal Hükümet yetkilileri sahte afişle ilgili soruşturma başlattı.

Teyit'in ulaştığı Enerji Bakanlığı iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Enerji Bakanlığı İletişim Sorumlusu Simone Hug 20 Minuten'e verdiği demeçte, federal hükümetin böyle bir uygulama başlatmadığını söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, İsviçre’de reklam panolarına asılan afişlerle "komşunuz evini 19 dereceden fazla ısıtıyorsa, onu ihbar edip 200 frank ödül alabilirsiniz" çağrısı yapıldığı öne sürüldü.

isvicre odul reklam afisi iddiasi

Afiş iki görsel birleştirilerek oluşturulmuş

İddia paylaşım tersine görsel arama yöntemiyle aratılarak, afişin iki ayrı stok görselin birleştirilmesiyle oluşturulduğu bulunabiliyor. 

Afişte telefonla konuşan kadın, birçok stok fotoğraf sitesinde “panoramik pencereye karşı ofiste dururken müşterisiyle proje ayrıntılarını tartışmak için akıllı telefon kullanan güzel iç tasarımcı” başlığıyla yer alıyor. Aynı kadının farklı pozları da stok fotoğraf sitelerinde mevcut.

stok kadin calisan gorseli

Afişin yer aldığı konumun görseline de “Bir reklam panosunun maketi” notuyla stok fotoğraf sitelerinden ulaşılabiliyor.

stok afis gorseli

İngilizce ve Almanca anahtar kelimelerle arama yapıldığında, böyle bir ödül uygulaması olduğuna dair herhangi bir kanıtla karşılaşılmıyor.

Ancak bu arama sonucunda, İsviçre Federal Hükümet yetkililerinin sahte afişle ilgili soruşturma başlattığı görülüyor. Enerji Bakanlığı İletişim Sorumlusu Simone Hug 20 Minuten'e verdiği demeçte, federal hükümetin böyle bir uygulama başlatmadığını söylemiş.

Rusya Ukrayna savaşı sonrası gündeme gelen enerji krizi nedeniyle Avrupa’da bu kış bazı kısıtlamalar ve yaptırımlar gündemde. Rusya’nın Avrupa'da doğalgazı kesmesiyle Avrupa ülkeleri birçok tedbiri uygulamaya koydu. İsviçre son dönemde bazı kısıtlamalar getiren ülkelerden biri. Yeni düzenlemeye göre evlerin sıcaklığı 19 dereceye kadar yükseltilebilir. Ayrıca yeni düzenlemeleri ihlal eden kişiler para cezasına ve hatta üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Ancak tedbirler arasında komşusunu ihbar eden kişilere ödül verileceği gibi bir uygulama yer almıyor. 

Teyit konuyla ilgili İsviçre'de ilgili kuruma ulaştı ve yetkililer iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Güncelleme: 13/09/2022

Teyit'in ulaştığı Enerji Bakanlığı'nın verdiği yanıt eklendi.