Afgan voleybolcu Hakimi’nin Taliban yönetime geldikten sonra öldürüldüğü iddiası

Afgan voleybolcu Hakimi’nin Taliban yönetime geldikten sonra öldürüldüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Mahjabin Hakimi, 6 Ağustos 2021’de Kabil’de ölmüş.

Taliban ise Kabil’e girerek ülkenin yönetimini 15 Ağustos’ta ele geçirdi.

Mahjabin Hakimi’nin ailesi, kadının ölümüyle Taliban’ın ilgisi olmadığını söylüyor ve nişanlısının ailesi tarafından öldürüldüğünü düşünüyorlar.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda ve birçok haber sitesinde, Afgan kadın voleybolcu Mahjabin Hakimi’nin, Taliban tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

mahjabin hakimi taliban iddia kaynakjpg

İddiaların çoğu Independent Farsça ve The Sun’daki haberlere dayanıyor. Independent Farsça’daki yazıya göre, Kabil Voleybol Kulübü’nde oynayan Mahjabin Hakimi, Taliban tarafından boğazı kesilerek öldürülmüş. Independent Farsça, kaynak olarak, kulübün antrenörlüğünü yapan ve kendi güvenliği için Suraya Afzali takma ismini kullanan kişiyi gösteriyor. Afzali, Mahjabi Hakimi’nin Ekim ayının başında öldürüldüğünü, ancak ailesi tehdit edildiği için olayın gizli kaldığını da iddia ediyor. 

Ancak Alt News’un araştırmalarına göre Hakimi, 5 Ağustos 2021’de, yani Taliban ülkenin yönetimini ele geçirmeden 10 gün önce ölmüş. Mahjabi'nin kardeşi Skandar Hakimi 7 Ağustos ve 9 Ağustos 2021’de Facebook hesabında iki gönderi paylaşmış. İlkinde yalnız siyah bir fotoğraf var ve hiçbir şey yazmıyor. İkincisinde ise açıklama kısmına, “Seninle her zaman gurur duyacağım kardeşim” yazılmış. Mahjabin’in, 2015 yılından beri İçişleri Bakanlığı’nda çalıştığı biliniyor.

mahjabin hakimi kardesi facebookjpg

Yine Alt News’un ulaştığı, Haikmi’nin bir akrabasına göre Mahjabin, 2020 yılında Majid Khan isimli biriyle nişanlanmış; Kabil’de Majid Khan ve ailesiyle yaşıyormuş. Akrabanın aktardığına göre, Mahjabin ABD’de kazandığı burs nişanlısının ailesiyle anlaşmazlığa sebep olmuş. Mahhjabi’nin akrabası, konu hakkında şöyle söylüyor: “Mahjabin Ekim’de Taliban tarafından öldürülmedi. 6 Ağustos’ta öldü ve cesedi Kabil’de, nişanlısının banyosunda bulundu. Nişanlısı, Mahjabin’in kendini boğduğunu iddia etti. Fakat ailemiz, bunun nişanlısının ailesinin işi olduğundan şüpheleniyor.

Mahjabin’in akrabası, aynı zamanda kadının mezar taşını da Alt News ile paylaşmış. Mezar taşında ölüm tarihi olarak 5/15/1400 görülüyor. 

mahjabin hakimi mezar tasijpg

Bu tarihi, Celali takvimden Miladi takvime çevirdiğimizde ise 6 Ağustos 2021’i elde ediyoruz. Bu da Mahjabin Hakimi’nin, Taliban’ın yönetimi ele geçirmeden önce öldüğünü doğrulamış oluyor.

mahjabin hakimi olum tarihi miladijpg

Mahjabin’in ailesine göre Taliban’ın, kadının ölümüyle ilgisi yok. The Sun da yazısını sonradan güncelleyerek, Mahjabin’in ailesinin ifadelerine yer vermiş. Ancak Independent Farsça’da herhangi bir güncelleme yok.

Ayrıca Malumatfuruş’un analizine göre birçok Afgan gazeteci, Independent Farsça’da yayınlanan iddianın yanlış olduğunu vurgulamış.

mahcabin hakimi gazeteci paylasimjpg