Adana'da cinsel istismara uğradığı belirtilen kız çocuğunun öldüğü iddiası

Adana'da cinsel istismara uğradığı belirtilen kız çocuğunun öldüğü iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde, Adana’da S.K. isimli şahsın bir kız çocuğuna tecavüz etmek isterken suç üstü yakalandığı iddia edildi. Adana’da bir sokak düğünü esnasında yaşanan olaydan sonra, sosyal medyada konu hakkında “tecavüze uğradığı belirtilen kızın öldüğü” iddia edildi. Ayrıca öldüğü iddia edilen küçük kızın cenazesinden olduğu iddiasıyla bir fotoğraf da paylaşıldı.

tecavuz oldurdu doga rutkay

Küçük kız hayatını kaybetmedi

Ancak tecavüze uğradığı belirtilen küçük kızın hayatını kaybettiği iddiası doğru değil.

adana cocuk tecavüz

İzmir Menderes'te 6 öğrenciye cinsel istismarda bulunan okul müdürünün yargılanmasını sağlayan ve Saadet Öğretmen Çocuk İsti̇smarı i̇le Mücadele Derneği̇ (UCİM)’in kurucusu Saadet Özkan, teyit.org'a yaptığı açıklamada çocuğun hayatta olduğunu pek çok kaynaktan doğrulattığını ifade etti;

"Pek çok gazeteci ve Adana'daki yerel muhabirle görüştüm. Çocuğun ölmediği yönünde çok fazla kaynaktan onay aldım. Hatta istismarla ilgili fiili duruma ilişkin de bazı farklı ifadeler var bunun detayını öğrenmeye çalışıyoruz. Çocuk kesinlikle yaşıyor. Bu tür haberleri yaymak aileye daha çok zarar veriyor. Ayrıca sosyal medyada istismar sonucunda çocuğun sağlık durumuna ilişkin çok çirkin yazılar dolaşıyor. Lütfen bunlar paylaşılmasın. Biz dernekler STK'lar olarak bunlara çok dikkat ediyoruz. Bilginin nereden yayıldığını bilmedikleri platformlara, kişilere güvenmesinler. Paylaşımlara dikkat etsinler. Bu paylaşımların bir kısmı pedofilere yol gösteriyor. Paylaşılanlar sadece iyi insanlar tarafından okunmuyor."

Olayı takip eden medya kuruluşu temsilcilerinin de teyit.org’a yaptığı açıklamada küçük kızın hayatını kaybetmediği ifade edildi;

“Çocuğun tedavisi devam ediyor. Sanık ise Adana dışında bir cezaevine sevk edildi. Ayrıca sanığın ismi gizlenerek götürüldü. Öldürülme haberleri ise asılsız.”

Konu hakkında teyit.org’un ulaştığı Adana Valiliği Basın Birimi konuya ilişkin bilgileri olmadığını aktarırken, Adana Şehir Hastanesi hasta gizlilik haklarını koruma nedeniyle bilgi veremeyeceklerini ifade etti.

Cenaze fotoğrafı eski tarihli

Cinsel istismara uğradığı belirtilen küçük kızın cenazesinden olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf ise eski tarihli. Fotoğrafın, 2016 yılında Gaziantep’te kına gecesinde düzenlenen canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden üç aylık bebek Şehriban Nurbay’ın cenazesinde çekildiğigörülebiliyor.

gaziantep saldiri 15 1