Adana Demirspor'un disipline sevk gerekçesi İzmir Marşı değil

Adana Demirspor'un disipline sevk gerekçesi İzmir Marşı değil

Yanlış Yanlış
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Twitter’dan teyit.org’a gelen bir ihbarda yer alan iddiaya göre, Adana Demirspor’un 30 Ekim 2016’da Ümraniyespor ile deplasmanda yaptığı maç sırasında, Demirspor taraftarının İzmir Marşı okuması üzerine, takım disipline sevk edildi.

Oda TV, Mynet gibi haber sitelerinin haberleştirdiği iddia Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından Twitter’da paylaşıldıktan sonra sosyal medyada günün en çok konuşulanlarından oldu.

metin feyzioglu demirspor tweeti

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) resmi sitesinde yayınlanan 01.11.2016 tarihli disiplin sevkleri listesinde Ümraniyespor - Adana Demirspor karşılaşmasının ardından Adana Demirspor’un disipline sevk gerekçesi şöyle açıklanıyor:

“7- ADANA DEMİRSPOR Kulübü'nün 30.10.2016 tarihinde oynanan ÜMRANİYESPOR-ADANA DEMİRSPOR TFF 1. Lig müsabakasındaki "çirkin ve kötü tezahüratı" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddeleri uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.”

Demirspor'a gelen belgede olay açıklanıyor

İlgili açıklamada yer alan “çirkin ve kötü tezahürat” ibaresinin İzmir Marşı’nı ve “Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa” tezahüratını ima ettiği iddia edilse de Adana Demirspor’a 1 Kasım 2016’da disiplin sevki ile ilgili TFF’nin gönderdiği belge konuya açıklık getiriyor.

Disiplin sevkinin gerekçesinin yer aldığı ve kulübün eski medya sorumlusu Selçuk İspaha'nın tweet attığı belgede karşılaşmayı takip eden maç temsilcisinin aldığı notlar, Adana Demirspor taraftarının karşılaşma sırasında ettiği küfürler bulunuyor:

tff adana demirspor u disipline sevketti

TFF bugün (2 Kasım 2016) yaptığı bir açıklamayla da iddiaları yalanladı:

Bilindiği üzere Adana Demirspor Kulübü, 30 Ekim 2016 tarihinde oynanan Ümraniyespor - Adana Demirspor maçı sonrasında taraftarlarının "çirkin ve kötü tezahüratı" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesi uyarınca, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edilmiştir.

Disiplin sevk işleminin bir basın organı ve sosyal medya mecralarında iddia edildiği gibi "Adana Demirspor taraftarlarının hep bir ağızdan İzmir Marşı okuması ve taraftarların 'Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa' tezahüratı yapması" ile kesinlikle bir ilgisi bulunmamaktadır.