Adalet Bakanlığı'nın AIDS uyarısı 10 senedir internette

Adalet Bakanlığı'nın AIDS uyarısı 10 senedir internette

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dair Başkanlığı’nın yayınladığı iddia edilen “Halkımıza Uyarı” başlıklı bir belge bazı haber istelerinde “AIDS ve bulaşıcı hastalıklar uyarısı” şeklinde yer buldu. 

Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimi olduğu iddia edilen Turan Açıkmeşe imzasını taşıyan belgede “Son günlerde karşılaşılan, sosyal salık tehdidi oluşturan, halka açık yerler kötü niyetli şahısların; Hepatit ve türevleri, AIDS; gibi bulaşıcı hastalık dağıtma girişimleri ile ilgili istihbaratlar alınmış ve bunların tüm yazılı, görsel basın ve internet aracılığıyla en hızlı şekilde halkımıza iletilmesi zorunluluğu doğmuştur” denilerek alınması gereken önlemlerin sıralanması dikkat çekti. 

yaz1

Bakanlık 2007'de yalanladı

Belge yaklaşık 10 sene önce mail yoluyla internette dolaşıma girdi. O dönemde haber sitelerine konu olan belge ile ilgili ekşi sözlük'te de bir başlık bulunuyor. "Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklama" iddiasıyla dolaşıma giren belge ile ilgili söylentiler ve haberlerin artmasının ardından Adalet Bakanlığı konu ile ilgili Nisan 2007'de yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlık yaptığı açıklamada belgenin kendilerine ait olmadığını söyledi:

“Son günlerde internette ve mail ortamında 'Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığından Halkımıza Uyarı' başlıklı ve AIDS ile ilgili bir yazı; Adalet Bakanlığı resmi web sayfası logosu, Bilgi İşlem Dairesi ve Tetkik Hakimi Turan Açıkmeşe'nin adı kullanılarak e-mail olarak gönderilmiştir.

Bakanlığımızda görev yapan kişilerin isim ve adres bilgilerine internet sayfamızdan ulaşmak mümkün olduğundan, isimlerin art niyetli kişiler tarafından başka amaçlar için kullanılması da mümkündür.

Söz konusu olan e-mailin bakanlığımız ve tetkik hakimi Turan Açıkmeşe ile hiçbir ilgisi yoktur."

Bakanlığın 2007'deki açıklaması üzerine haber siteleri “Hakimin ismiyle sahte AIDS uyarısı”, “Adalet Bakanlığı logolu 'AIDS maili' korsan çıktı” başlıkları ile belgenin gerçek olmadığını kaydetti.

Ancak aradan 10 yıl geçmesine rağmen yeniden dolaşıma giren bu belge ile ilgili Adalet Bakanlığı bugün (2 Kasım) bir açıklama daha yayınladı. Bakanlık açıklamasında söz konusu metni hazırlayan ve sosyal medyada yayanlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.

"Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığından Halkımıza Uyarı’ başlıklı AIDS ve bulaşıcı hastalıklar ile ilgili bir metnin, toplumsal paniğe yol açacak şekilde sosyal medya gruplarında ve mail yoluyla yayıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Sosyal medyada yayılan bu metin sahte ve uydurmadır. Söz konusu bildiri ile kötü niyetli kişi ve kişilerce toplumun hassas olduğu sağlık alanına yönelik panik havası yaratılmak istenilmektedir. Bu girişimin Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ismi kullanılarak yapılmak istenilmesi sahte metne inandırıcılık sağlamayı amaçlamaktadır.

Aynı olay 2007 yılında da kötü niyetli kişi veya kişiler tarafından toplumda infiale yol açmak için sahnelenmiş olup halkımıza ilgili metni dikkate almamasına ilişkin bir basın bildirisinde bulunulmuş ve ilgililer hakkında gerekli takibat yapılmıştır.

Söz konusu metin ve içeriği tamamen uydurma olup Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile ilgisi ve ilişkisi bulunmamaktadır. Söz konusu metni hazırlayan ve sosyal medyada yayanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

"