Adalar'da faytonların kaldırıldığını açıklayan hesap Erdem Gül'e ait değil

Adalar'da faytonların kaldırıldığını açıklayan hesap Erdem Gül'e ait değil

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Söz konusu paylaşım Erdem Gül’ü taklit eden troll bir hesap tarafından yapılmış. Erdem Gül’ün Twitter hesabı ise @erdemmgul.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Twitter’da @AdalarErdemGul isimli kullanıcı tarafından yapılan bir paylaşımda, İstanbul’un Adalar ilçesinde faytonların faaliyetlerine son verildiği iddia edildi. Söz konusu hesabın Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’e ait olduğu iddiasıyla 14 Mayıs 2019’da yapılan paylaşım ise şimdiye kadar yaklaşık 35 bin kişi tarafından beğenildi.

fayton adalar

Ancak söz konusu hesabın Erdüm Gül’e ait olduğu ve Adalar’da faytonların kaldırıldığı iddiası doğru değil. Söz konusu paylaşım Erdem Gül’ü taklit eden troll bir hesap tarafından yapılmış. Erdem Gül’ün Twitter hesabı ise @erdemmgul.

Hesap 2011 yılında Ersun Yanal adıyla açılmış

Söz konusu paylaşımı yapan @AdalarErdemGul isimli hesabın kimlik numarasına tweeterid.com isimli internet sitesinden ulaşmak mümkün.

erdem gıl

Ortaya çıkan kimlik numarası, Yandex’te aratıldığında ise hesabın 2011 yılında @ErsunYanaln olarak açıldığı anlaşılıyor. Yani hesap daha sonra değiştirilerek Erdem Gül’ü taklit eden bir hesaba dönüştürülmüş.

adalar

Hesabın daha önce yaptığı paylaşımlara bakıldığında sürekli Fenerbahçe hakkında bazı paylaşımlarda bulunduğu görülebiliyor. Buna ek olarak 2012 yılında yapılan bir paylaşımda hesap kendisini Fenerbahçeli yönetici Mahmut Uslu olarak lanse etmiş.

adalar belediye faytonerdem gul

Adalar Belediyesi konu hakkında açıklama yaptı

Paylaşımın gündem olmasının ardından Adalar Belediyesi Twitter’dan paylaşımda bulunarak @AdalarErdemGul isimli hesabın Gül’e ait olmadığını ifade etti. Açıklamada Gül’ün Twitter hesabının ise @erdemmgul olduğunun altı çizildi. Ayrıca, Adalar Belediyesi faytonlar hakkındaki karar verme yetkisinin ise İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı UKOME’ye ait olduğunu da belirtti.

\"\"

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ise 13 Mayıs 2019’ta Twitter’dan yaptığı açıklamada ilçedeki fayton faaliyetlerine son verdiğini açıklamıştı

Erdem Gül'ün adını kullanarak paylaşılan bu tweetler yanlış bilgi türlerinden taklit kategorisine giriyor.