Açıköğretim Fakültesi sınavında cinsiyetçi soru sorulduğu iddiası

Açıköğretim Fakültesi sınavında cinsiyetçi soru sorulduğu iddiası

Karma Karma
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılan ve Posta, Sözcü, Sol Haber, Mynet, İndigo Dergisi, Gerçek Gündem, Yurt Gazetesi, Oda Tv gibi sitelerde yer alan haberde, 14-15 Nisan’da yapılan Açıköğretim Fakültesi sınavlarında kadınlar hakkında cinsiyetçi ifadeler barındıran bir soru sorulduğu iddia edildi. Soruda, şıklarda verilen hangi mesleğin “kadının evde yaptığı işlerle uyumlu ya da evdeki sorumluluklarını aksatmayan” meslekler arasında yer almadığı soruldu. Sorunun doğru cevabı olarak ise “Mühendislik” seçeneği belirtildi.

Eski CHP Milletvekili ve Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Melda Onur’un Twitter’dan paylaştığı soru yaklaşık 4 bin kişi tarafından beğenildi.

aof cinsiyetci soru

Soru vize sınavında yer almıyor

Ancak söz konusu sorunun 14-15 Nisan tarihlerinde yapılan Açıköğretim Fakültesi vize sınavında sorulduğu iddiası doğru değil. Soru, vize sınavlarında değil sınavlara hazırlık için Açıköğretim’in sitesinde yayınlanan örnek soruların içinde yer alıyor.

Cinsiyetçi ifadeler barındırdığı iddiasıyla paylaşılan sorunun, Etkili İletişim Teknikleri ders kitabının 4. ünitesi olan “Etkili İletişim ve Toplumsal Cinsiyet” bölümü için hazırladığını söylemek mümkün.

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan sınavda, Etkili İletişim Teknikleri dersinde sorulan sorulara bakıldığında bahsi geçen sorunun 20 soru arasında olmadığı fark edilebiliyor.

aof toplumsal cinsiyet

toplumsal cinsiyet aof

Sınavdan sonra açıklanan cevaplara bakıldığında, sorunun altında bir açıklama olmadığı sadece doğru şıkkın belirtildiği görülebiliyor.

aof soru

Soru sınavlara hazırlık testinde yer alıyor

Etkili İletişim Teknikleri dersinin 4. ünitesi olan “Etkili İletişim ve Toplumsal Cinsiyet” bölümünde genel olarak sözlü ve sözsüz iletişimde toplumsal cinsiyet farklılıklarına değinildiği örnekler veriliyor.

Soru, öğrencilerin sınavlardan önce pratik yapmaları için Anadolu Üniversitesi E-Kampüs sisteminden girerek yaralandıkları çözümlü testler kısmında yer alıyor. Sadece dersi alan öğrencilerin erişebildiği bu bölüme kaynakları aracılığıyla ulaşan teyit.org’un elde ettiği görüntülerde bahsi geçen soruyu görmek mümkün.

aof skandal soru

Öğrencilerin pratik yapması için hazırlanan soruların altında çözümlerinin yer aldığı fark edilebiliyor. Sınavda çıkan sorular için böyle bir durum ise söz konusu değil.

Anadolu Üniversitesi’nden açıklama geldi ve soru öğrenme materyallerinden çıkarıldı

Sorunun gündem olmasının ardından, Anadolu Üniversitesi’nden konu hakkında bir açıklama yapıldı. Açıklamada sorunun kitabın bağlamından bağımsız olarak değerlendirildiğinde, cinsiyetçi bir bakış açısını yansıtıyor gibi algılanmasının doğal olduğu belirtilirken şu ifadelere de yer verildi:

“Metinde de açıkça görüleceği gibi, söz konusu soru cinsiyetçi bakış açısına göre kadın ve erkek rollerine ilişkin tartışma bağlamında kullanılmıştır. Ancak soru, kitabın bağlamından ve sadece bu dersin malzemelerinin sunulduğu öğrenme ortamından bağımsız olarak incelendiğinde kadınlarımıza karşı olumsuz bir bakış açısını yansıttığının düşünülmesi doğaldır. Aslında ünite metninde ve bu soruda hedeflenen de bu cinsiyetçi bakış açısının yanlışlığının sorgulanmasıdır. Bu çerçevede, ileride de doğabilecek yanlış anlaşılmaları önlemek amacıyla söz konusu soru öğrenme malzemelerimiz arasından kaldırılmıştır.”