Abu Dabi'de bir binaya İsrail bayrağı yansıtıldığı iddiası

Abu Dabi'de bir binaya İsrail bayrağı yansıtıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görseldeki bina Abu Dabi’de değil, Dubai’de ve dünyanın en yüksek binası Burc Halife.

Binanın çevresine yansıyan ışıkların bayrağın beyaz kısımlarında mavi kalması ile imajın kırılmaması, görselin manipüle edildİğini kanıtlıyor.

2009 yılında BAE’de ilk kez İsrail bayrağı bir organizasyonda kullanılmış ve ses getirmişti. Bir binaya yansıtılması durumunda dünyada basına yansıması kaçınılmaz olurdu.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Abu Dabi’de bulunan bir binaya yansıtıldığı öne sürülen İsrail bayrağı görüntüsü, epey tepki topladı. İddiaya dayanak edilen görsel, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam tarafından da paylaşıldı.

israil bayragi bae

Geçtiğimiz hafta Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail arasında imzalanacak anlaşmanın duyurulmasının ardından, çeşitli ülkelerden tepki gelmişti. Filistin Abu Dabi’deki büyükelçisini geri çekerken, Türkiye tarafından BAE büyükelçisini çekme ihtimali dile getirildi. Anlaşmaya göre iki tarafın da karşılıklı elçilik kurması ve ortak bir yol haritası üzerinden ilerlemesi bekleniyor.

Fotoğrafta bulunan binanın Abu Dabi’de olduğu iddia ediliyor. Ancak bu bina aslında yukarı doğru daralan yapısıyla tanınan Dubai’deki dünyanın en yüksek binası Burc Halife. Yani bina Abu Dabi’de bulunmuyor.

Görselse manipüle edilmiş. Binanın kıvrımlarına rağmen yansıtıldığı iddia edilen bayrak görselinde hiçbir kırılma olmaması ve çizgilerin düz bir şekilde havada asılı durması bunu kanıtlıyor. Ayrıca binanın etrafına saçtığı ışığın beyaz kısımlarda dahi aynı tonda kalması, görselin Burc Halife’nin bir gece fotoğrafı kullanılarak tahrif edildiğini gösteriyor. Bu orijinal görsele, tersine görsel arama yoluyla da ulaşılabiliyor.

israil bayragi bae geceManipüle edilen orijinal görsel

Daha önceleri aralarında hiçbir diplomatik ilişki olmadığı için, 2009 yılında gerçekleşen bir uluslararası organizasyonda İsrail bayrağının göndere çekilmesi hem Birleşik Arap Emirlikleri’nde, hem de dünyada haber olmuştu. Yani Burc Halife’ye ya da Abu Dabi’deki herhangi bir binaya bayrak yansıtılması, ülke içinde ve dışında büyük ses getirirdi.

Bazen ülkeler, anıtsal yapıları ya da varlıklarına başka ülkelerin bayraklarını yansıtabiliyor. Ancak bu genellikle o ülke bir felaket ya da zorlukla karşı karşıya olduğunda dayanışma ve destek mesajı vermek için yapılıyor. Örneğin Nisan ayında Covid-19 nedeniyle İsveç çeşitli ülkelerin bayraklarını Matterhorn Dağı’na yansıtmıştı. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyordu. Lübnan’da yaşanan patlamanın ardındansa Filistin, ülkenin bayrağını belediye binasına yansıtarak desteğini göstermişti.