ABD’nin oda dolusu parasının Taliban’a kaldığını gösterdiği iddia edilen video

ABD’nin oda dolusu parasının Taliban’a kaldığını gösterdiği iddia edilen video

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videonun en eski yüklenme tarihi 30 Ocak 2020.

Videonun tamamında bir kâğıdın üzerinde "20/01/2020" tarihi yazılı.

ABD Afganistan'dan 2021'in Ağustos ayında çekildi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Bazı haber kuruluşları, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden sonra ABD silahlarının Taliban’ın eline geçmesinin üzerine silahların yanı sıra “oda dolusu paranın” da Taliban’a kaldığını belirten haberler yaptı.

tv 100 abd parasi talibana kaldi paylasim

Videoda tezgahın üzerine dizili, etrafı şeffaf ambalajlara sarılmış, 100 dolarlık binlerce banknot görülüyor. 

InVID isimli araç, sizin yerinize videolardaki belli başlı anların ekran görüntüsünü çıkararak tersine görsel arama yapmanıza olanak sağlıyor. Videoyu bu araca yükleyip arama yaptığımız zaman karşımıza çeşitli YouTube ve Facebook sayfaları çıkıyor.

Bu videoların çoğu 2020 yılında atılmış; en eskisi ise 30 Ocak 2020’de YouTube’a yüklenmiş. Buradaki gönderilerde videonun kırpılmamış, tam halini bulabiliyoruz. Bu kırpılmamış videonun başında bir kağıtta "20/01/2020" tarihi görülüyor.

ABD Afganistan’dan çekilme anlaşmasını 29 Şubat 2020’de yapmış olsa da ABD Başkanı Joe Biden’ın, birliklerin ve askerlerin ülkeden kesin çıkış tarihini 11 Eylül 2021’den 31 Ağustos 2021’e çekmesiyle Taliban’ın ilerleyişi başlamıştı.

Yani bu iddia konusu videonun tarihi bu gelişmelerden çok daha öncesine dayanıyor; bu tarihte ABD’nin ülkeden çekilmesine yönelik anlaşma dahi ortada değildi.