ABD'nin Kudüs kararından sonra Filistinlilerin BM'de halay çektiği iddiası

ABD'nin Kudüs kararından sonra Filistinlilerin BM'de halay çektiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve Milli Gazete, EHA Medya gibi haber siteleri tarafından paylaşılan videoyla, Birleşmiş Milletler (BM) ABD temsilcisi Nikki Haley'nin Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanımamaları durumunda Filistin'e yardımı keseceğini duyurmasından sonra BM Filistin temsilcilerinin genel kurulda halay çekmeye başladığı iddia edildi. Osmanlı Geri Döndü isimli Facebook sayfasında ise bine yakın paylaşım alırken 43 bin görüntülenme aldı.

bm filistin temsilcileri halay 1024x475

Ancak videonun, Filistin temsilcilerinin BM Genel Kurulu’nda ABD’nin Kudüs kararından sonra müzik açıp halay çektiklerini gösterdiği iddiası doğru değil. Video, 25 Kasım 2013 tarihinde Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’nde şarkıcı ve BM elçisi Mohammed Assaf’ın BM'de şarkı söylediği bir etkinlikten.

 

İddiayı paylaşan kişi mizah amaçlı yaptığını belirtti

İddia Sacha Saeen isimli Twitter kullanıcısı tarafından 31 Ocak tarihinde aynı iddiayla paylaşıldı. Ama Saeen 14 bin retweet 22 bin fav alan tweetinin altına yazdığını ciddiye alanlar için sadece mizah amaçlı paylaştığını belirttiği bir açıklama yaptı.

sacha saeen tweet bm

Benim mizah anlayışıma aşina olmayanlar için belirteyim, bu tweet Trump’ın Kudüs hakkındaki kararıyla dalga geçmek için atılmıştır. Lütfen ciddiye almayın.