ABD'li sanatçının 46 milyon dolara satılan tablosunun ketçapla yapıldığı iddiası

ABD'li sanatçının 46 milyon dolara satılan tablosunun ketçapla yapıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve HürriyetSabah, Yeni Şafak, Gazete Duvar, En Son Haber, Olay gibi haber sitelerinde ABD’li sanatçı Cy Twombly’nin ketçapla yaptığı tablonun 46 milyon dolara satıldığı iddia edildi.

ketcap eser 46 milyona satildi

Ancak sanatçı Cy Twombly’nin tabloyu ketçapla yaptığı iddiası doğru değil. Vermilyon (çin kırmızısı) renkli boya ile yapılan eser 46 milyon dolara 15 Kasım’da satılmıştı.

Eleştirmek için eserin ketçapla yapılmışa benzediği belirtildi

ABD’de özellikle Trump’a yakın basın kuruluşlarında ve sosyal medyada eserle dalga geçmek için “ketchup on canvas” (tablo üzerine ketçap) ifadeleri kullanıldı. Ayrıca tablonun sanatsal değerini eleştiren kişiler tarafından “2 yaşındaki çocuğu ketçap şişesiyle yalnız bırakmak gibi” yorumu yapılmıştı.

Müzayedede 46 milyon dolara satıldı

New York’taki Christie’s Müzayede Evi’nde sergilenen bu eser 15 Kasım 2017 tarihinde 46,437,500 milyon dolara satıldı. Cy Twombly’nin bu eseri Bacchus serisindeki eserlerin en büyüğü. Untitled (2005) isimli eser, 3 metre 25 cm uzunluğunda ve 4 metre 94 cm genişliğinde. Christie’s Müzayede Evi’nde eserin anlatıldığı bölümde “vermilyon” renkli boya ile yapıldığı da ifade ediliyor.

New York’taki Müzayede Evi’nde yaklaşık 2.3 milyar dolar değerindeki sanat eserleri 5 gün içerisinde satıldı. Cy Twombly’nin eserinin de içinde bulunduğu satışta Leonardo da Vinci’nin ‘Salvator Mundi’ eseri ve Vincent van Gogh’un ‘Labureur dans un Champ’ eseri de bulunuyor.

cy twombly sanat eseri 1024x631

Rob McKeever/Gagosian Gallery

Cy Twombly’nin diğer eserlerine buradan göz atabilirsiniz.