ABD'li kargo gemisinin Bizans ve Yunan bayrağı çektiği iddiası

ABD'li kargo gemisinin Bizans ve Yunan bayrağı çektiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Bizans ve Yunan bayrakları Endurance adlı gemide değil, gemiye eşlik eden Yunan römorkunda asılı.

Geçmişte Ege Denizi’nde görülen Yunan gemilerinde de aynı bayraklar bulunuyordu.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

İddiaya göre, Yunanistan'ın Dedeağaç kentindeki ABD güçlerine, askeri malzeme taşıyan ARC Endurance nakliye gemisi, grandi direğine Bizans ve Yunanistan bayrağı çekti. 

yeni safak yunan bayragi abdli gemi

Ancak iddia doğru değil. Bizans ve Yunan bayrakları Endurance adlı gemide değil, gemiye eşlik eden Yunan römorkunda asılı.  

Bayraklar ABD’li gemide değil, Yunan römorkunda asılı

21 Temmuz 2020 tarihinde ABD’ye ait bir kargo gemisi olan ARC Endurance, Yunanistan'ın Dedeğaç kentinde bulunan ABD ordusuna askeri malzemeleri ulaştırmak için demirledi. Geminin demirlediği ana ilişkin haberlere ve fotoğraflara, Yunan basınında ve ABD donanmasına ait Twitter hesabında rastlamak mümkün. Gemide NATO'nun Atlantic Resolve 2020 tatbikatına katılmak üzere Yunanistan’a gönderilen askeri araç, ekip ve ekipman bulunuyor. Ayrıca geminin o tarihte Dedeağaç’a demirlediği ve 23 Temmuz 2020 tarihinde Amsterdam'a gitmek üzere yola çıktığını da gemi trafiğini izleyebildiğimiz MarineTraffic adlı siteden kontrol edebiliyoruz

Screen Shot 2020 07 23 at 7.30.34 PM 1024x569

Kargo gemisinin demirlediği anda çekilen video ve fotoğraflarda geminin grandi direğinde Yunanistan ya da Bizans bayrağı olmadığı açıkça görülebiliyor. Tatbikatla ilgili bir haber yapan Ruptly'nin paylaştığı videonun 3. dakika 40'ncı saniyesinde de direkte bayrak olmadığı görülebiliyor

Screen Shot 2020 07 23 at 7.41.00 PM

Daha geniş açıdan çekilmiş videolarda ise gemiye eşlik eden Yunan römorkunda asılı olan bayraklar dikkat çekiyor. Yaklaşıldığında bayrakların renkleri seçilebiliyor. 

abd gemi bayraksiz

abd gemi ve yunan romork bayraklar

ARC Endurance’ın grandi direğinde bir bayrak yok. Eşlik eden römorkta ise iki bayrak bulunuyor.

Screenshot_6

Solda mavi renkteki Yunanistan, sağda sarı renkteki Bizans bayrağı seçilebiliyor.

bizans bayrak

Bizans bayrağı amblemi

Özellikle ARC Endurance gibi büyük gemilerin demirleme esnasında çevresini tehlikeye atmaması adına bir römork eşlik etmesi olağan bir durum. Örneğin İstanbul Liman Başkanlığı’na ait özel hükümlerde bazı gemi ve deniz araçları için liman başkanlığının gerekli gördüğü sayıda ve güçte römorkörün eşlik etmesi şartı bulunuyor. (Sayfa 240)

eslik eden romorklar

Gemiye eşlik eden birden fazla römork olduğu görülüyor.

Geçmişte Ege Denizi’nde görülen Yunan gemilerinde de aynı bayraklar bulunuyordu

2018 yılında Ege Denizi’nde Machitis isimli Yunan karakol gemisi Bizans bayrağı takarak Karaburun açıklarına gelmiş, Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait gemileri taciz ettiği iddia edilmişti. O güne ait fotoğraflarda tıpkı römorklarda olduğu gibi aynı bayraklar bulunuyor. 

gecmiste yunan bayragi ege denizinde

Sonuç olarak Yunanistan'ın Dedeağaç kentine demirleyen ABD'ye ait savaş gemisinin grandi direğine Yunanistan ve Bizans bayrağı çektiği iddiası doğru değil. Bayraklar, gemiye eşlik eden römorkta bulunuyor. İddia, çarpıtmaya örnek.