Görselin ABD’deki 7-Eleven’da yakıt fiyatının 7,11 dolar olduğunu gösterdiği iddiası

Görselin ABD’deki 7-Eleven’da yakıt fiyatının 7,11 dolar olduğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2021 yılında Reddit’e yüklenmiş, yani güncel yakıt fiyatını göstermiyor.

Fotoğrafı paylaşan kullanıcı, görselin gerçek yakıt fiyatını yansıtmadığını ve yeni bir 7-Eleven açılmadan önce tabelayı çalıştırmak için kullanılan bir sayı olduğunu belirtmiş.

Fotoğrafın çekildiği Illinois eyaletinde 22 Haziran 2022 itibariyle ABD’de yakıt galon başı 5,4 dolar.

Bir 7-Eleven yetkilisi, görselin eski tarihli olduğunu ve artık mağazalar açılmadan önce fiyat tabelasında 7,11 yazmadığını söyledi.

Yakıt fiyatlarında dünya çapında hızlı bir artış söz konusu. Türkiye gibi ülkelerin yanı sıra ABD de kendi standartlarına kıyasla yüksek fiyatlarla karşı karşıya. 

Ünlü girişimci Elon Musk’ın Twitter’da paylaştığı bir görselin ardından, ABD menşeili 7-Eleven (7-11) mağazasında yakıt fiyatının 7,11 dolar olduğu iddia edildi.

7 eleven benzin fiyat paylasimpng

Tersine görsel arama yöntemiyle fotoğrafı çeşitli arama motorlarında arattığımızda, fotoğrafın 18 Mart 2021’de Reddit’e yüklendiğini görebiliyoruz. Yani fotoğraf eski tarihli  ve güncel yakıt fiyatlarını yansıtmıyor.

Aynı zamanda fotoğrafı paylaşan kullanıcı bu rakamın gerçek yakıt fiyatı olmadığını, mağaza açılmadan önce girilmiş bir sayı olduğunu belirtmiş. NPR’ın ulaştığı kullanıcı, fotoğrafın Chicago’da çekildiğini söylemiş.

7 eleven reddit aciklamaBunlar gerçek fiyatlar değil. Benzin istasyonu açılmadan önce çekilmiş bir fotoğraf; yakıt fiyatı olarak 7,11’i, istasyon açılmadan önce tabelayı çalıştırmak için kullanmışlar.”

Aynı kullanıcının 21 Haziran 2022’de “Kehanet gerçekleşti” başlığıyla fotoğrafı Reddit’e tekrar yüklemesi ve Elon Musk’ın Twitter’daki paylaşımıyla iddia tekrar dolaşıma girmiş. Yeniden yüklenen fotoğraf, topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırılmış.

İnternette “7-eleven gas price 7.11” anahtar kelimeleriyle arama yaptığımızda benzer görsellerle karşılaşmak mümkün.

7 eleven benzin fiyat orneklerjpg

Bir 7-Eleven yetkilisinin Snopes’a verdiği bilgiye göre, daha önceleri mağazalar açılmadan önce başvurulan bu gelenek, artık uygulanmıyor.

Bu fotoğraf bir yıldan eski. Önceden yeni yapılan ama daha açılmayan 7-Eleven mağazalarının tabelalarında yakıt fiyatlarını, mağazanın isminin şerefine 7,11 dolar olarak gösteriyorduk. Artık bu uygulamayı durdurduk, umarız tekrar dolaşıma giren bu fotoğraflar müşterilerimizi yanıltmaz.

ABD’deki tabelalarda Türkiye’nin aksine litre fiyatı değil, galon (3,78 litre) fiyatı yazıyor. Yakıt fiyatları ise eyalete göre farklılık gösterebiliyor. 

GlobalPetrolPrices’ın 161 ülkede yaptığı araştırmaya göre ülkelerin yüzde 84’ünde motorin daha ucuz. ABD de bu ülkelerden biri.

Fotoğrafın çekildiği Chicago’nun bağlı olduğu Illinois eyaletinde yakıt fiyatı 22 Haziran 2022 itibariyle galon başı ortalama 5,4 dolar.