ABD’de ölümsüz bir yılan türü bulunduğu iddiası

ABD’de ölümsüz bir yılan türü bulunduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Haberlerde konu edilen canlı yılan değil, çekiç başlı yassı kurt.

Çekiç başlı yassı kurt, portakal özütü ve tuzla öldürülebilir.

Ölümsüz bir yılan türü ya da öldürülemeyecek bir canlı yok.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Birçok haber sitesinde yer bulan bir iddiaya göre, ABD’de daha önce kaydedilmemiş bir yılan türü bulunmuştu ve bu yılanın öldürülmesi neredeyse imkansızdı. Haber başlıklarında “neredeyse” sıfatı nadiren kullanıldığından, bulunan canlının ölümsüz olduğu algısı oluşuyordu.

olumsuz yilan 1

Başlıklarda “ölümsüz yılan” olarak nitelenen canlı hakkında, haber metinlerinde ise “istilacı solucan türü olan çekiç başlı yassı kurt” ifadelerine yer verilmiş.

Çekiç başlı yassı solucan ölümsüz değil

Konuyla ilgili yapılan bir aramada çıkan Virginia Wildlife Management and Control adlı Facebook sayfasında yapılan paylaşımda, bölgede yeni bir yılan türü görüldüğü belirtilmiş. Paylaşıma gelen cevaplarda Teksas İstilacı Türler Enstitüsü bu hayvanın yılan olmadığını, çekiç başlı yassı kurt olduğunu söylemiş. Teksas İstilacı Türler Enstitüsü’nün internet sitesine gittiğimizde de, Latince adı bipalium kewense olan çekiç başlı yassı kurt hakkında bilgilere ulaşıyoruz. Bu canlılar eşeyli üremiyor; parçalanarak eşeysiz çoğalıyor. Anavatanı Güney Asya olan çekiç başlı yassı kurt, insan faaliyetleri sayesinde tüm dünyaya yayılmış durumda. ABD’de kayıtlara geçmiş olması da bu nedenle sürpriz sayılmaz.

Teksas İstilacı Türler Enstitüsü, bu canlı türünün ölümsüz olduğuna dair herhangi bir şey de söylememiş. Hatta portakal özütü veya tuzla öldürülebileceğini belirtmiş. Yani haber metinleri, kurdun üreme şeklini, ölümsüzlük olarak yorumlanmış. 

Çekiç başlı yassı kurt, hayvanlar aleminin yassı solucangiller kolunun (platyhelminthes) rhabditophora sınıfına ait. 

olumsuz yilan 3

Yılan ise hayvanlar aleminin kordalılar kolunun sürüngenler sınıfına ait. İnsan da kordalılar kolunun bir mensubu. Yani bu iki tür birbirlerine epey uzak. 

olumsuz yilan 5

Biyolojide “ölümsüz” olarak anılan tek bir canlı türü var: Bir denizanası olan, turritopsis dohrnii. Bu denizanaları ara ara, yaşam döngülerinin erken bir aşamasına geri dönebiliyor. Ancak onlar bile gerçekten ölümsüz değiller. Diğer canlılar tarafından avlanarak hayatlarını kaybediyorlar.