ABD’de bir kalp hastasının öksürürken akciğerinin bronş ağacı bölgesini tükürdüğü iddiası

ABD’de bir kalp hastasının öksürürken akciğerinin bronş ağacı bölgesini tükürdüğü iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrafta görünen parça hastanın vücudundan çıkan bronş ağacının şeklini almış bütün halinde bir kan pıhtısı.

Uzmanlar Teyit'e bir insanın bronşlarını çıkarmasının imkansız olduğunu açıkladı.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

CNN Türk, Sözcü ve Yeni Şafak gibi haber sitelerinde yer alan haberlerde ABD’de bir hastanın, kalp rahatsızlığı şikayetiyle gittiği hastanede öksürerek sağ bronş ağacını çıkardığı iddia edildi. ÇapaMagGündem isimli Twitter hesabından da paylaşılan iddia üç yüzden fazla beğeni aldı.

Haberlerde ayrıca hastanın vücudundan çıktığı iddia edilen bir parçanın fotoğrafına da yer verildi.

kan pıhtısı 1

Kalp hastası bir kişinin Kaliforniya’da gittiği hastanede akciğerinin bir kısmını öksürerek vücudundan attığı iddiası doğru değil. Hastanın vücudundan çıkan ve fotoğrafta görünen parça bronş ağacının şeklini almış bütün halinde bir kan pıhtısı.

Haber yurt dışında da The Washington Post, Fox17 ve DailyMail gibi haber sitelerinde yer aldı. Doğrulama platformu olan Snopes’un sitesinde de aynı habere yer veren bir analiz bulunabiliyor. Fakat bu platformlarda söz konusu parçanın kan pıhtısı olduğu belirtiliyor.

Parça, bronş ağacında biriken kan pıhtısı

Massachusetts Medical Society tarafından haftalık olarak yayınlanan The New England Journal of Medicine Dergisi’ndeki 29 Kasım 2018 tarihli habere göre kronik kalp yetmezliği olan 36 yaşındaki bir adamın bir hafta yoğun bakımda kaldıktan sonra öksürerek sağ bronş ağacında biriken kan pıhtısını tükürdüğü ve bir süre sonra da kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda kalp hastalığı geçmişi olan hastaya, öksürük şikayetleri üzerine oksijen ve kan sulandırıcı verilerek tedavi edilmeye çalışıldığı belirtiliyor. Hastanın şikayetlerinin devam etmesiyle bronkoskopiye (soluk borusunun ve bronşların bronkoskopla incelenmesi) başvuran doktorlar iki gün bir atak gözlemlemediklerini fakat bir hafta sonra hastanın kalp yetmezliğinden dolayı hayatını kaybettiğini belirtiyor.

kan pıhtısı 2

Hastanın yoğun bakıma alındığı Kaliforniya Üniversitesi’nden göğüs cerrahı Georg Wieselthaler The Atlantic’e verdiği röportajda bu durumun son derece nadir gerçekleşebileceğini belirtiyor. Buna ek olarak Wieselthaler, haber kanalı KPIX ile yaptığı görüntülü konuşmada pıhtıların normal şartlar altında parça parça atıldığının gözlemlendiğini fakat tek parça halinde bu büyüklükte bir pıhtının vücuttan atılmasının çok şaşırtıcı olduğunu da ekledi.

Teyit’in Wieselthaler ile e-posta üzerinden yaptığı görüşmede de durumu aynı şekilde ifade ettiği görülebiliyor. Wieselthaler ileri seviye kalp rahatsızlığı olan hastanın pıhtı önleyici tedaviye ihtiyacı olduğunu, hasta hala uyanıkken akciğer içi kanamasının başlayıp bu kanamanın aniden pıhtıya dönüştüğünü belirtiyor. Şiddetli öksürüklerin sonunda hastanın akciğerlerinde bulunan sağ bronş ağacında oluşan kan pıhtısını tek parça halinde vücudundan attığını fakat vücuttan çıkan parçanın bir akciğer dokusu olmadığını ekliyor. Hastanın söz konusu pıhtı parçasını vücudundan atmasından hemen sonra hastaya kanül ile oksijen verilerek entübe edilip bronkoskopi uygulayarak kanamanın kaynağını bulup tedavisini gerçekleştirdiklerini fakat bir buçuk hafta sonra hastayı önceden var olan ileri seviye kalp rahatsızlıklarından çıkan belirtilerin sonucunda kaybettiklerini belirtiyor.

wieselthaler mail

Teyit'in konuyla ilgili Genel Cerrah Opr. Dr. Fahri Yılmaz ile yaptığı telefon konuşmasında ise Yılmaz, fotoğrafta görülen parçanın bronş değil bronş içinde şekil almış organize kan pıhtısı olduğunu, bir insanın bronşlarını çıkarmasının imkansız olduğunu söyledi. Yılmaz, kanama sebebinin yırtılma, tümör, enfeksiyon olabileceğini ve pıhtılaşıp bronş sıvısıyla daha organize hal almış olabileceğini ekledi. Şiddetli öksürmeyle de bu tip bir pıhtının vücuttan atılmasının mümkün olduğunu dile getirdi.

Buna benzer vakalar daha önce de yaşanmış

1926 yılında The Journal of the American Medical Association’da yayınlanan bir vaka çalışmasına göre Rochester Hastanesi’ne kaldırılan 34 yaşındaki bir kadın benzer şekilde bronşlarında biriken pıhtının bir dökümünü öksürerek dışarı atmıştı.

kan pıhtısı 3

2015 yılında da ilk olarak sosyal medyada paylaşılan ve sonrasında haber sitelerinde de yer alan bir fotoğrafta da benzer bir vakanın yaşandığı görülebiliyor. Fotoğraf 80 yaşında bir kadının iki gün boyunca burun kanaması şikayetiyle hastaneye gitmesiyle akciğerlerinden çıkan kan pıhtısını gösteriyor.

kan pıhtısı 5