ABD ordusunun askerlere ‘zombi pandemisi’ isimli kitapçık dağıtarak eğitim verdiği iddiası

ABD ordusunun askerlere ‘zombi pandemisi’ isimli kitapçık dağıtarak eğitim verdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Zombi pandemisi isimli kitap CDC tarafından yayınlanmış.

Çizgi roman afet öncesinde alınacak önlemleri eğlenceli bir dille anlatıyor.

ABD ordusunda “zombi saldırısı” ve “zombi pandemisi” gibi eğitimler verilmedi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir TikTok videosuna göre ABD ordusu askerlere olası bir zombi pandemisi için eğitim veriyor. 

zombi pandemi

Videoda ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (CDC) logosuna sahip olduğu görülen “Preparedness 101: Zombie Pandemic” isimli bir kitapçık da yer alıyor. 

Video bir TikTok kullanıcısı tarafından çekilmiş

İddiaya konu olan görüntüleri ilk olarak ABD ordusunda görevli bir asker olduğu anlaşılan Brandon Butcher’ın TikTok’a yüklediği fark ediliyor.

Hazırlık 101: Zombi Pandemisi” başlıklı çizgi romana açık kaynaklardan erişmek mümkün. CDC’de yer alan bilgilere göre okuyanları acil durumlara hazırlamak için hazırlanan eğlenceli çizgi roman, bir grup karakterin başında geçenleri konu ediniyor. Romanın sonunda kişilerin afet öncesinde hazırlamaları gereken bir kontrol listesi de var. Kurum o dönem zombi konseptli benzer başka posterler de hazırlamış

zombi katalog

2011 yılında yürütülen kampanya başarılı olmuş ve birçok öğretmen zombi konseptli eğitim talebinde bulunmuş. Hatta kampanya sırasında CDC’nin internet sitesi yoğun trafik yüzünden çökmüş. CDC anlaşılan 2010 yılında başlayan ve dünyadaki bir zombi istilasını konu edinen The Walking Dead isimli dizinin popülerliğinden yararlanmak istemiş. 

Brandon Butcher kendi paylaşımına yaptığı yorumlarda video bir brifing sırasında çektiğini ve kitapçığı CDC’nin internet sitesinden aldığını söylemiş. 

Videodaki konuşmalar zombilerle alakalı olmayan sıradan cümlelerden ibaret. Yani görüntülerde askerlere “zombi saldırıları” eğitimi verildiğini gösteren bir işaret yok.

2009 ila 2010 yılları arasında eğlenceli zombi senaryosuna sahip askeri bir eğitim ABD ordusundaki astsubaylar için kurgulanmış. Ancak etkinlik senaryosunda eğitimin kurgusal olduğu ısrarlar ifade edilmiş.

Güncelleme: 27/10/2021

ABD ordusu hakkındaki zombi bilgisi eklendi