ABD Başkanı Trump'ın hesabından yapıldığı iddia edilen paylaşım

ABD Başkanı Trump'ın hesabından yapıldığı iddia edilen paylaşım

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Paylaşım ABD Başkanı Donald Trump’a ait değil.

Fotoğraf, NATO zirvesine katılmak üzere İngiltere’de bulunan liderlerin yaptığı dörtlü görüşmeden.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada @realDonaldtrodi kullanıcı adına sahip bir hesap, ismini Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald J. Trump diye değiştirerek bir fotoğraf paylaştı. Paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın birlikte fotoğrafı yer alırken, iletide de “İki Türk, bir Alman ve bir Napolyon” yazıldı. Paylaşım bine yakın retweet, beş bine yakın da beğeni aldı. 

trump iddia tweet 1024x1001

Paylaşım Medyanın51Tonu, Amberin Zaman, Mine Kırıkkanat gibi çok kullanıcılı hesaplar tarafından da Donald Trump’ın resmi hesabı zannedilerek paylaşıldı. Hatta Fox TV’de İsmail Küçükkaya yayını sırasında tweeti paylaşanın Donald Trump olduğu kanısıyla yorumlarda bulundu.

New York Times gazetesinden David Kirkpatrick de paylaşımı retweet eden isimlerden.

Davidkirkpatrick 1024x760

davidkirkpatrickrtweet 1024x712

Hatta Malumatfuruş da Twitter hesabı üzerinden başka isimlerin de paylaşım yaptığını tespit etti. Ancak Karar gazetesi, Sabiha Doğan gibi isimler haber ve tweetlerini kısa bir süre sonra kaldırdı.

Ancak paylaşım, Donald Trump’ın kendi hesabından değil, parodi hesaptan yapıldı. 

Kullanıcı adları farklı

Paylaşımı yapan hesabın kullanıcı adı @realDonaldtrodi, ancak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın onaylı hesabının ismi @realDonaldTrump.

Trump’ın resmi hesabı mavi tikliyken, parodi hesapta herhangi bir onay bulunmadığı gibi parodi olduğu da belirtiliyor. 

trumporijinal 1024x769

trumpfake 1024x765

Donald Trump’ı taklit eden hesabın geçmiş tarihlerde de benzer paylaşımları olduğu görülüyor. Hesap da daha sonra yaptığı Türkçe paylaşımlarla, içeriği doğrulamadan hızlıca retweet edenlerin medya okuryazarlığı seviyesine tepki gösterdi

Trump’ın orijinal hesabından 4 Aralık 2019’da yapılan paylaşımlarda, benzer bir gönderi yer almıyor.

Fotoğraf dörtlü zirveden

Fotoğraf, NATO zirvesine katılmak üzere İngiltere’de bulunan liderlerin yaptığı dörtlü görüşmeden. Görüşmede Suriye ve Libya gibi konular ele alındı. NATO’nun 70. kuruluş yıldönümünde İngiltere’de yapılan toplantılarda, hem uluslararası konular konuşuldu, hem de ikili ve heyetler arası görüşmeler yapıldı.