ABD Başkanı Trump ve destekçilerinin Rabia işareti yaptığı iddiası

ABD Başkanı Trump ve destekçilerinin Rabia işareti yaptığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Trump ve destekçileri Rabia işareti yapmıyor.

Mitinge katılanlar “dört yıl daha” anlamına gelen sloganla birlikte dört işareti yapıyor.

Kalabalık bu işareti Trump’ın “tek” vurgulu paylaşımından sonra yapmadı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayılan ve ATV’nin de haber bülteninde yer verdiği bir iddiaya göre ABD Başkanı Donald Trump, “Tek Hareket, Tek Halk, Tek Aile, Tek Tanrı” diyerek Rabia işareti yaptı, mitinge katılan kalabalık da Rabia işareti ile Trump’a destek verdi. İddia paylaşımlarına gelen yorumlarda Recep Tayyip Erdoğan’ın da aynı işareti sık sık kullandığı hatırlatıldı.

iddia paylasim rabiali trump

Trump ve destekçileri Rabia işareti yapmıyor

İddia konusu videodaki kalabalığın “dört sene daha” anlamına gelen “four more years” sloganını kullandığı açıkça duyuluyor. ABD’de bir başkanlık dönemi dört sene sürüyor. “Four more years” sloganı ise, 2016 yılında seçimi kazanarak 45. ABD Başkanı olan Donald Trump 2020 seçimleri için bir kez daha başkan adayı olacağını açıkladığından bu yana, Trump destekçileri tarafından sıkça kullanılıyor. 

for more years kampanya

Donald Trump videoyu, 15 Ekim 2020’de ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde gerçekleştirdiği miting sonrası “Thank you North Carolina, on my way!” notuyla paylaşmış. İddia da 15 Ekim’den bu yana birçok farklı sosyal medya platformunda yaygın. 


Trump’ın tweeti ve miting farklı tarihlerde  

İddia Trump’ın “Biz tek hareket, tek halk, tek aile ve Tanrının düzeni altında tek büyük milletiz” anlamına gelen sözlerinden sonra kalabalığın kendisine Rabia işaretiyle destek verdiği yönünde. Ancak bu paylaşım 31 Ekim tarihinde yapılmış, iddia konusu video ise 15 Ekim tarihli. 

Trump, Pensilvanya'daki miting sonrası Twitter hesabından yaptığı paylaşımda o sözlere yer veriyor. Ancak bu, Trump’ın bu ifadeleri ilk kullanışı değil. 2020 seçimleri için yeniden aday olduğunu duyurduğundan bu yana mitinglerinde benzer sözler sarf ediyor.

trump tweet tek

3 Kasım 2020 Salı günü yapılacak seçimle ABD’nin 46. başkanı seçilecek. 2016 seçimlerinden bu yana başkanlık görevini yürüten Trump, 2020 için de aday. Demokrat Parti adayı ise Joe Biden. Trump seçim çalışmalarına 2 Ekim’de Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından verdiği kısa ara dışında hızla devam ediyor. 

Rabia işareti

Arapçada “dördüncü, dört” anlamına gelen “Rabia”, 2013’te Mısır’da darbe karşıtı gösterilerin yapıldığı Rabiatül Adeviyye Meydanı’nda kullanılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da sık sık bu işareti kullanıyor ve Rabia’nın “Tek millet, tek devlet, tek vatan ve tek bayrak” anlamına geldiğini söyleyerek, konuşmalarını bu işaret ve sloganla bitiriyor. 

İddianın hızla yayılmasının nedenlerinden biri de, Trump’ın aynı olmasa da benzer bir vurguya sahip sözler kullanıyor olması olabilir. Ancak Trump destekçilerinin yaptığı işaretin Rabia işareti olmadığını söylemek mümkün.