ABD Başkanı Trump İtalya Cumhurbaşkanı'na mozzarella dedi iddiası

ABD Başkanı Trump İtalya Cumhurbaşkanı'na mozzarella dedi iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

50 dakika süren basın toplantısı sırasında Trump, İtalya Cumhurbaşkanı’nın adını iki kez söylüyor ve “President Sergio Mattarella” şeklinde sesleniyor.

Konuşmanın geri kalanında ise Trump, kendisine “Mr. President” olarak hitap ediyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sputnik, Cumhuriyet, T24, Yeni Akit, Milli Gazete, Birgün, Sözcü, Gazete Duvar, Aydınlık, Haber Global, Karar,Yeni Çağ gibi haber sitelerinde ve sosyal medyada ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’da 16 Ekim 2019 tarihinde, birlikte basın toplantısı düzenlediği İtalya Cumhurbaşkanı’na “mozzarella” dediği iddia edildi. İddia Daily Mail gibi yabancı basın kuruluşlarında da yer aldı. 

trum mattarella bulusma

Ancak iddia doğru değil. Beyaz Saray’da düzenlenen toplantı sırasında Donald Trump, İtalya Başkanı Sergio Mattarella’ya “mozzarella” demiyor. 50 dakika süren basın toplantısı sırasında Trump, İtalya Cumhurbaşkanı'nın adını iki kez söylüyor ve “President Sergio Mattarella” şeklinde sesleniyor. Konuşmanın geri kalanında ise Trump, kendisine “Mr. President” olarak hitap ediyor. 

Trump basın toplantısında “Sergio Mattarella” diyor

YouTube’a yüklenen basın toplantısının tüm kaydı dinlendiğinde Donald Trump’ın İtalya Cumhurbaşkanı’na “mozzarella” diye seslenmediği görülüyor. 1 saate yakın süren basın toplantısı kaydında Donald Trump, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya iki kez ismiyle hitap ederek “President Sergio Mattarella” diyor. İlk olarak basın toplantısının açılışında Trump, cumhurbaşkanına teşekkür ederken ve kendisini Beyaz Saray’da ağırlamaktan onur duyduğunu belirtirken ismini kullanıyor. 

İkincisinde ise kaydın 6. dakikasında Trump, İtalya ve ABD arasındaki ticari ilişkileri artırmak için neler yapabileceğini konuşacaklarını belirtirken “President Mattarella” ifadesini kullanıyor.

FactBase isimli internet sitesinde de basın toplantısının deşifre metni ve toplantının videoları görülebiliyor.

Basın toplantısı kaydının geri kalanında ise ABD Başkanı Trump, İtalya Cumhurbaşkanı’na “Mr. President” (Sayın Başkan) şeklinde sesleniyor. Videonun 9.24, 10.08, 18.33, 32.11 dakikaları dinlendiğinde Trump’ın, kendisine “Mr. President” dediği duyulabiliyor. 

Ayrıca Trump ve Mattarella arasında düzenlenen ikili görüşme sırasında da Trump’ın “mozzarella” ifadesini kullanmadığı görülüyor. Bu toplantı sırasında Trump sadece “Mr. President” ifadesini kullanıyor ve İtalya Cumhurbaşkanı’nın adını veya soyadını söylemiyor. Toplantı kaydının tamamına ulaşmak mümkün. 

İngilizce konuşan birinin ise “mozzarella” ve “Mattarella” kelimelerini söyleyişinin birbirinden farklı olması gerekiyor. Mozzarella kelimesi /motsarela/ şeklinde söylenirken Mattarela kelimesinin /matarela/ şeklinde söylenmesi gerekiyor.  

İddia sosyal medyadaki bir paylaşıma dayanıyor olabilir

Sosyal medyada bu iddia ilk olarak bir kullanıcı tarafından paylaşıldı. İddiada Başkan Trump’ın İtalya Cumhurbaşkanı’na “mozzarella” derken İtalyan çevirmenin yüz ifadesini gösterdiğini belirterek bir fotoğraf paylaşıldı. İçerik çok kısa bir sürede viral hale geldi. Ancak iddiayı paylaşan kişi Trump’ın “mozzarella” dediği herhangi bir video kaydı paylaşmadı. 

mozarella trump sosyal medya

Ayrıca Fransa’da yayın yapan teyit platformu CheckNews de Trump’ın “Mozzarella” demediğini doğruladı.

Sonuç olarak sosyal medyada ve internet sitelerinde Trump’ın İtalya Cumhurbaşkanı’na “mozzarella” dediği iddiası doğru değil. Trump, Cumhurbaşkanı’na adıyla hitap ederek “Mattarella” diyor. İddiaya konu olan içerik yanlış bilginin en yaygın türlerinden “uydurma”ya giriyor.