ABD Başkanı Biden’ın Naftali Bennett ile toplantısı sırasında uyuduğu iddiası

ABD Başkanı Biden’ın Naftali Bennett ile toplantısı sırasında uyuduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddiada yer alan videodaki görüntüler toplantının belli bir bölümünden kesilerek oluşturulmuş.

Biden toplantı sırasında uyumuyor.

Başkanın bir süre yere bakması uyuduğu izlenimi yaratıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren bir videoya göre ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile Beyaz Saray'da düzenlediği basına açık toplantıda uyuyakaldı. 

İnternet siteleri tarafından da haberleştirilen görüntülerde Joe Biden, Naftali Bennett konuşurken siyah maskesiyle yere bakıyor ve hareketsiz kalıyor.

biden uyudu israil

Biden ve Bennett, ABD İsrail ilişkilerini görüşmek üzere 27 Ağustos 2021’de Beyaz Saray’da bir araya geldi. Görüşmenin görüntülerinin tamamına farklı kaynaklardan ulaşılabiliyor. 

C-Span’da yer alan görüntülerin tamamı izlendiğinde, Biden’ın uyuduğuna dair bir emareye rastlanmıyor. Aksine Biden’ın notlarına baktığı, hareket ettiği ve vücut pozisyonunu değiştirdiği açıkça seçiliyor. 

Orijinal videonun 09.48’inci dakikasında İsrail Başbakanı konuşmaya başlıyor ve konuşması 10.50’inci dakikaya kadar devam ediyor. Bu zarfta Biden’ın el parmakları hareket ediyor. Bennett konuşmasını bitirdiği anda Biden teşekkür ederek sözü alıyor. İddia görüntüler ise videonun 10.16'ncı saniyesi itibariyle başlıyor.

Biden’ın konuğu konuşurken yere baktığı anlar, bütünden kopuk izlendiğinde uyuduğu izlenimini yaratıyor. Yani sosyal medyada yer alan görüntüler orijinal görüntülerden kırpılmış. 

Görüşmeye dair aynı andan farklı bir görüntü ise İsrail Başbakanlığı hesabından paylaşılmış. Bu görüntülerde de Biden’ın iddiaya konu olan görüntülerin saniyeler öncesinde el parmaklarını oynattığı ve sonunda cevap verdiği net olarak görülüyor.

Görüntülerin yayılmasının ardından Snopes, Reuters, Ap ve Politifact gibi kuruluşlar da analizler hazırladı.