ABD bankalarını hackleyen Hamza Bendelladj'ın idam cezasına çarptırıldığı iddiası

ABD bankalarını hackleyen Hamza Bendelladj'ın idam cezasına çarptırıldığı iddiası

Karma Karma
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada zaman zaman dolaşıma sokulan iddiaya göre Amerikan bankalarının sistemlerine erişerek Filistinli yardım kuruluşlarına para aktaran Cezayirli hacker Hamza Bendelladj idam cezasına çarptırılmıştı. İddiayı içeren gönderi yalnızca bir sayfada 2000’in üzerinde paylaşım, 25 binin üzerinde beğeni almıştı.

hacker filistin

İnternet dünyasında BX1 ismiyle bilinen Hamza Bendelladj’ın geliştirilmesine katkıda bulunduğu bir yazılım aracılığıyla Amerikan bankalarını hacklediği iddiası doğru ancak kendisinin bu nedenle idam cezasına çarptırıldığı iddiası doğru değil. Filistin merkezli yardım kuruluşlarına para aktardığı iddiası ise belirsiz.

Bangkok Post’un haberine göre siber suçlu olduğu iddia edilen Cezayir vatandaşı Bendelladj, hakkındaki suçlamalardan dolayı Ocak 2013’te Tayland’da Suvarnabhumi Havaalanı’nda yakalanmıştı. Bendelladj, yakalanması sonrasında çekilen video ve fotoğraflarda gülümsüyor olması nedeniyle medyada “mutlu hacker” olarak da biliniyordu.

Amerikan bankalarının sistemlerine erişti

Al Jazeera’nin aktardığına göre Bendelladj birkaç arkadaşı ile birlikte SpyEye isimli bir çeşit truva atı olarak bilinen bir yazılım geliştirmişti. Yazılım, hedef alınan kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi için kullanılıyordu.

Bendalladj’in, geliştirilmesine katkıda bulunduğu bu yazılım aracılığıyla 250’nin üzerinde ABD bankasından para çaldığı BBC tarafından aktarılmıştı.

Avukatı, Bendalladj’ın Filistinli yardım kuruluşlarına para aktardığı iddiasını reddetti

Yine Al Jazeera’nin belirttiğine göre Bendalladj, milyonlarca doların Filistin merkezli yardım kuruluşlarına aktarılmasını da sağlamıştı. Aktarılan miktarsa net olarak bilinmiyor. Bir başka haberde ise Bendalladj’in avukatı Jay Strongwater, yardım kuruluşlarına para aktarıldığı iddiasını reddediyor.

İdam cezası değil 15 yıl hapis cezası aldı

Bendalladj’in idam cezasına çarptırıldığı iddiası ise doğru değil. İddia Ağustos 2015’te bir Twitter hesabı üzerinden ortaya atılmış, ve iddianın sosyal medyada yayılmasının üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra bu durum ABD’li yetkililer tarafından yalanlanmıştı. Algerie Focus isimli haber sitesi, o dönem ABD’nin Cezayir Büyükelçisi olan Joan Polaschik’in Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya yer vermiş. Polaschik, ABD’de bilişim suçlarına karşılık olarak idam cezasının uygulanmasının mümkün olmayacağını ifade etmiş.

Aynı Twitter hesabını bugün ABD’nin Cezayir Büyükelçisi John Desrocher kullanıyor ancak açıklamalara halen erişmek mümkün.

cezayirli hacker 300x148cezayirli hacker idam  300x147

ABD Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre SpyEye yazılımı dünya genelinde 50 milyondan fazla bilgisayarı etkilemiş ve 1 milyar doların üzerinde finansal zarara sebep olmuştu. Bendalladj, Nisan 2016’da sonuçlanan dava ile 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Görüntülerdeki isim Bendalladj değil

Bunun yanı sıra, Bendalladj’in idam edildiği görüntüler denilerek paylaşılan başka bir gönderide ise şu görsele yer veriliyor:

majid kavousifar

Hoax or Fact isimli doğrulama sitesinin konuyla ilgili araştırmaları sonucunda ise görüntülerdeki kişinin Bendalladj değil, İran’ın önde gelen hakimlerinden birinin katili olan Majid Kavousifar olduğu ortaya çıkıyor. Aynı fotoğrafın başka bir açıdan çekilmiş versiyonuna ise BBC’nin ilgili haberinden ulaşmak mümkün.