A Haber'in Türk Lirası ve Pakistan Rupisi hakkında alt bant kullandığı iddiası

A Haber'in Türk Lirası ve Pakistan Rupisi hakkında alt bant kullandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, A Haber’in Türk Lirası’nın Pakistan Rupisi'nden 25 kat daha değerli işlem gördüğüne dair bir alt bant kullandığını gösterdiği iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 2 bin kişi tarafından beğenildi.

ahaber turk lirasi

Görsel montajlanmış

Ancak fotoğrafın, A Haber’in Türk Lirası’nın Pakistan Rupisi'nden 25 kat daha değerli işlem gördüğü şeklinde bir alt bant kullandığını gösterdiği iddiası doğru değil. Görsel montajlanmış. A Haber’in kullandığı alt bandın, Menderes Nehri’ndeki balık ölümleriyle ilgili olduğu görülebiliyor.

a haber ve pakistan rupisi alt bandi iddiasi

22 Mayıs 2018’de yayınlanan Ajans 14 isimli programda yer alan “Büyük Menderes’te Toplu Balık Ölümü” başlıklı haberin tamamını izlemek mümkün.

A Haber "Doların krallığı çöküyor" haberi yaptı

A Haber'de 22 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanan ve ekonomik gelişmelerin aktarıldığı Z Raporu isimli programda, doların Türk Lirası karşısındaki değerine ilişkin bir duyuru yapılmıyor. Ancak programda, Türkiye'nin yerel parayla ticarette cephe genişlettiğinden bahsediliyor. Rusya, Çin ve İran ile para takası yapıldığı belirtiliyor. Haber sırasında ekranda dolar ve avronun değerleri gösteriliyor.

dolarin kralligi cöküyor 1024x753

"Doların Krallığı Çöküyor" başlıklı haberin tamamını görmek mümkün.

teyit.org daha önce konu hakkında defalarca analiz yayınladı

teyit.org’a pek çok kez ihbar olarak bu görsele benzer şekilde montajlı görseller gönderilmişti. “A Haber’in ‘Şeker hastalığı bitecek’ alt bandı kullandığı”, “A Haber’in ‘İstanbullular’ın yağmur keyfi’ alt bandı kullandığı” ve “A Haber ‘Hollanda polisi atom bombası attı’ haberi yayınladığı”, “A Haber’in Benzinde tarihi düşüş alt bandı kullandığı iddiası” gibi iddialar daha önce teyit.org tarafından analiz edilmişti.

Ülkedeki gündemin durumuna göre A Haber hakkında bu tür mizah amaçlı görseller ortaya çıkabiliyor. Son zamanlarda Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesiyle alakalı olarak bu görselin üretildiğini söylemek de yanlış olmaz.