A Haber'in Trump'ın sahte hesaptan atılmış tweetini okuduğu iddiası

A Haber'in Trump'ın sahte hesaptan atılmış tweetini okuduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

A Haber’in yayınında Donald Trump’ın hesabından atılmış tweeti Chrome tarayıcısı Translate’den çevirerek aktarmış.

Tweette @realdonaldtrump ismi @hayalhanemersin olarak çevrilmiş.

Hata çeviriden kaynaklanıyor, hesap sahte değil.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde A Haber’in ABD Başkanı Donald Trump’ın sahte hesabından atılmış tweeti okuduğu iddia edildi. Yayında okunan tweetin Trump’ın gerçek hesabından yaptığı açıklamaları Türkçe olarak yayınlayan sahte hesap olduğu öne sürüldü.

ahaberiddiatweet

A Haber sahte hesaptan atılmış tweeti okumuyor

A Haber’in Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın sahte hesabından atıldığı Türkçe tweeti okuduğu iddia edilen yayınını, Medya Takip üzerinden tespit edebiliyoruz. Görüntüler 4 Kasım 2020 tarihli yayına ait.

Ancak A Haber’in yayında okuduğu tweet sahte hesaptan atılmamış. Donald Trump’ın kendi hesabından atılmış tweet, Chrome tarayıcısı Google Translate ile çevrilerek aktarılmış. Çeviriden kaynaklı sorun, tweetin sahte hesaptan atılmış gibi görünmesine neden olmuş.

A Haber’in canlı yayında okuduğu tweete Donald Trump’ın hesabı üzerinden ulaşmak mümkün. Google Translate tarafından Donald Trump’ın kendine ait hesabının uzantısı @hayalhanemersin olarak çevrilmiş. 

donaldtrumpintweeti

Dolayısıyla tweet Trump’ı taklit eden sahte hesaptan atılmış değil. Metnin çevirisindeki birçok hata da tweetin Google Translate üzerinden çevrildiğini gösteriyor.

Donald Trump’ın kendi hesabından attığı tweeti Google Translate üzerinden çevirdiğimizde benzer çeviri hatalarına rastlıyoruz.

donaldtrumpintweetinincevirisi

Sorunun kaynağı Google Translate’in @realdonaldtrump’ı @hayalhanemersin olarak çevirmesi. Translate’de Trump’ın hesabını yazdığımızda da aynı sonuç çıkıyor.

googleceviritrumptweet

Öte yandan Twitter’da @hayalhanemersin isimli bir hesap var, ancak bu hesap onaylı bir hesap değil ve Donald Trump ile bir ilgisi bulunmuyor. Ayrıca Donald Trump’ın paylaşımlarını Türkçe’ye çeviren bir taklit hesaba da rastlanmıyor.

Doğrulama platformu Malumatfuruş da sorunun kaynağının Google Translate olduğunu belirtmiş. Malumatfuruş Google Translate’in topluluklardan gelen çeviri önerilerini kullanması nedeniyle böyle sonuçlar sunduğunu aktarmış. Translate’de sunulan çevirilere kullanıcılar tarafından düzenleme önerisi yapılabiliyor.