A Haber’in seçim analisti olarak ekrana çıkardığı Kenan Demir'in kebapçı olduğu iddiası

A Haber’in seçim analisti olarak ekrana çıkardığı Kenan Demir'in kebapçı olduğu iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Kenan Demir’in sahibi olduğu ve Haziran 2018’de açılan “Sultan Kebap House” isimli restoran Kuzey Karolina’da bulunuyor.

Ancak Kenan Demir restoranı 3 ay boyunca işletip daha sonra devretmiş. Şu anda bir telekomünikasyon şirketinde danışmanlık yapıyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Oda Tv, İleri Haber, Cumhuriyet, T24 gibi internet sitelerinde yer alan haberlerde A Haber’in 5 Nisan 2019 tarihli yayınında, canlı yayına bağlanarak seçim analisti ünvanıyla yorum yapan Kenan Demir’in kebapçı olduğu iddia edildi. Konuyla ilgili Ekşi Sözlük’te de başlık açıldı.


Twitter’da “ Kaç Saat Oldu?” isimli hesap tarafından da paylaşılan iddia haber yaklaşık on bin kişi tarafından beğenildi.

kenan demir sosyal paylasim

A Haber’de canlı yayına seçim analisti ünvanıyla bağlanan Kenan Demir’in bir kebap restoranı işlettiği iddiası doğru. Kenan Demir’in sahibi olduğu ve Haziran 2018’de açılan “Sultan Kebap House” isimli restoran Kuzey Karolina’da bulunuyor. Ancak Kenan Demir restoranı 3 ay boyunca işletip daha sonra devretmiş. Şu anda bir telekomünikasyon şirketinde danışmanlık yapıyor.

Kenan Demir Sultan Kebab House’ın 2018 yılında sahibiydi

Kenan Demir’in işlettiği Sultan Kebap House isimli restoran Kuzey Karolina’nın Raleigh şehrinde bulunuyor. Kenan Demir’in Linkedin profilinde yazan bilgilerden anlaşılacağı üzere restoran 2018 yılının haziran ayında açılmış.

Kenan Demir’in Twitter hesabından Sultan Kebap House hakkında paylaştığı tweetlere de ulaşmakmümkün.

kenan kebap

Kuzey Karolina merkezli The News&Observer isimli gazetenin internet sitesinde yer alan 30 Ağustos 2018 tarihli haberde de Kenan Demir’in Sultan Kebab House’da çekilen ve hayatını anlattığı röportajına yer verilmiş.

A Haber’de katıldığı canlı yayından sonra seçim analisti olmadığını, kebapçı olduğunu iddia eden haberler üzerine Kenan Demir “forumusa” isimli bir internet sitesine açıklamada bulundu. Forumusa’in haberine göre Kenan Demir Sultan Kebab House isimli restoranı 3 ay işletip daha sonra yoğunluktan ötürü başkasına sattığını, şu anda özel bir telekom firmasında danışmanlık yaptığını söylüyor. Linkedin profilindeki bilgilerden de anlaşılacağı üzere “Tower Engineering Solutions” isimli şirkette uluslararası satış danışmanlığı yapmakta. Haberde Kenan Demir’in Amerika’daki birçok seçim kampanyasında görev aldığını ve siyasetle yakından ilişkili olduğunu söylediği de görülüyor.

Kenan Demir Kuzey Karolina Devlet Üniversitesi tarih bölümünden mezun oldu

Kenan Demir’in hayat hikayesi Türkiye’de de Amerika’da da ilgi odağı olmuştu. Efes Pilsenli basketbol oyuncusu Chris Corchiani ve ailesi tarafından 12 yaşındayken evlat edinilerek Amerika’ya götürülen Kenan Demir, Kevin Corchiani olarak da tanınıyor. Tokatlı olan Kenan Demir’in hayat hikayesi 2008 yılında TGRT tarafından bir haber serisiyle anlatılmıştı.

Kenan Demir’in Linkedin profilinden 2001-2004 yılları arasında, Kuzey Karolina Devlet Üniversitesi tarih bölümünde okuduğu görülebiliyor. Ayrıca forumusa’de yer alan haberden kendisinin üniversite diplomasının görseline de ulaşılabiliyor.

north carolina kenan

Buna ek olarak, 2008 yılında Türkiye, Amerika ortak yapımlı “Broken Angel” isimli filmde de yapımcılık ve oyunculuk yapan Kevin Corchiani Rami ve Çırak isimli iki kitabın da yazarı.

AK Parti Tokat milletvekili aday adayı olmuştu

Tokatlı Kenan Demir 2015 Şubat ayında AK Parti Tokat milletvekili aday adayı olduğunu duyurmuştu. Tokat Haber ve Tokat gazetesi gibi internet sitelerinde çıkan haberlere göre Kenan Demir Amerikalı birçok diplomat ve senatörle ilişkisi olduğunu da belirtiyor.

Sonuç olarak, A Haber’de 5 Nisan 2019 tarihli canlı yayına seçim analisti ünvanıyla bağlanan Kenan Demir’in bir kebap restoranı işlettiği iddiası doğru. Ancak Kenan Demir 2018 Haziran ayında açtığı restoranı 3 ay boyunca işletebilmiş. Buna ek olarak, Kenan Demir’in seçim analizi yapacak yetkinlikte bir geçmişi olduğu da anlaşılabiliyor. 2015 yılında AK Parti Tokat milletvekili aday adayı olan Kenan Demir şu anda Tower Engineering Solutions isimli telekomünikasyon şirketinde uluslararası satış danışmanı olarak çalışıyor.