A Haber'in Rahip Brunson 15 Temmuz'da İzmir'i savundu alt bandı kullandığı iddiası

A Haber'in Rahip Brunson 15 Temmuz'da İzmir'i savundu alt bandı kullandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir görselde, A Haber’in “Rahip Brunson’ın 15 Temmuz gecesi hayatını riske atarak darbecilere karşı İzmir’i savunduğu ortaya çıktı” şeklinde alt bant kullandığı iddia edildi.

“Karanlıktaki Aydınlık” isimli sayfa tarafından 14 Ekim 2018’de Facebook’a yüklenen görsel, bin 300 kişi tarafından beğenildi ve yaklaşık 3 bin kişi tarafından paylaşıldı. Yine, “Ata Türkiyem” isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen aynı görsel ise yaklaşık 5 bin kişi tarafından paylaşıldı.

brunson rahip 1024x495

Görsel montajlanmış

Ancak, A Haber’in “Rahip Brunson’ın 15 Temmuz Gecesi darbecilere karşı hayatını riske atarak İzmir’i savunduğu ortaya çıktı” şeklinde bir alt bant kullandığı iddiası doğru değil. A Haber’in kullandığı alt bandın “Brunson’ın tutukluluğunun devamına karar verildi” şeklinde olduğu görülebiliyor.

brunson ahaber

18 Temmuz 2018 tarihli A Haber öğle ajansında yayınlanan Brunson Davası ile ilgili haberin tamamını izlemek mümkün. Söz konusu haberin yayınlandığı tarih, Brunson davasının devam ettiği ve tutukluluğunun sürdüğü döneme tekabül ediyor.

Haberin videosunun Sabah Gazetesi’nin internet sitesinde de paylaşıldığı görülebiliyor

A Haber hakkında benzer bir montaj görsel daha paylaşıldı 

Yine Brunson davasının ardından 12 Ekim 2018’de Twitter üzerinden A Haber ile ilgili bir iddia daha ortaya atıldı. Bir Twitter hesabından paylaşılan ekran görüntüsünde A Haber’in “Rahip Brunson gizli müslüman mı? Osmanlı arşivlerindeki belgeye göre gerçek adı “Ragıp Bulunsun” şeklinde bir alt bant kullandığı iddia edildi.

a haber

Fakat bu görselin de montajlandığını söylemek mümkün. A Haber’in “Rahip Brunson Gizli müslüman mı?” alt bandını kullandığı iddiası doğru değil. 26 Eylül 2018 tarihli A Haber canlı yayın videosunda kullanılan alt bandın “Ayder’e Türkiye’nin en uzun teleferik hattı” şeklinde olduğu görülebiliyor.

a haber alt yazi 1024x586

Ayrıca A Haber’in 26 Eylül 2018 tarihli haberini de izlemek mümkün.

Buna ek olarak görselin sağ üst köşesinde yer alan belge de montajlanmış. Söz konusu fotoğraf, Yeni Şafak Gazetesi tarafından 6 Mart 2016 tarihinde yapılan "Osmanlı'dan günümüze kimlik kartları" başlıklı haberde bir vatandaşın nüfus cüzdanı olduğu iddiasıyla paylaşılmıştı.

osmanlı kimlik

Ne olmuştu?

ABD vatandaşı Pastör Andrew Craig Brunson’ın “terör örgütü adına suç işlemek ve casusluk” suçlamalarıyla yargılandığı dava ABD ve Türkiye arasında bir süredir kriz yaratan bir konu olarak gündemde. Ekim 2016’da gözaltına alınan Brunson, aynı suçlardan Aralık 2016’da tutuklanmıştı. Temmuz ayındaki duruşmada tutukluluğu ev hapsine çevrilen Brunson, geçtiğimiz hafta 12 Ekim 2018 günü 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı ve yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

teyit.org, A Haber alt bantları hakkında birçok analiz yayınladı

teyit.org, A Haber’in kullandığı iddia edilen alt bantlar hakkında daha önce birçok kez analiz yayınladı. teyit.org’un şimdiye kadar A Haber alt bantları hakkında yayınladığı analizleri içeren Twitter Anları'na da ulaşmak mümkün.