A Haber'in Muharrem İnce için Üniversiteyi 8 dönemde bitirmiş alt bandı kullandığı iddiası

A Haber'in Muharrem İnce için Üniversiteyi 8 dönemde bitirmiş alt bandı kullandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafta, A Haber’in Muharrem İnce’nin 4 senelik üniversiteyi 8 dönemde bitirdiğine dair bir alt bant kullandığı iddia edildi.

Farklı kullanıcılar tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 3 bin 45 kişi tarafından beğenildi ve 629 retweet aldı. Bağdat Caddesi Forumu isimli Facebook sayfasında paylaşılan fotoğraf, 2 bin 800 beğeni ve 4 bin 148 paylaşım aldı.

twitter muharremince iddia 2

Ancak, A Haber’in Muharrem İnce hakkında, “Üniversite dönemi başarısız. 4 senelik eğitim fakültesini 8 dönemde bitirmiş” alt bandı kullandığı iddiası doğru değil. Görsel montajlanmış.

İddia görseli montaj

A Haber’in 29 Mayıs 2018 tarihinde yayınladığı Ajans Bugün Programı’nın orijinal görüntüleri izlendiğinde böyle bir habere yer verilmediği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile emeklilere verilecek bayram ikramiyesi haberinin yer aldığı görülebiliyor.

a haber muharrem ince 1024x588

Alt bandın orijinalinde, “Emeklilere bayram ikramiyesi” ifadeleri yer alıyor.

Montaja eklenen İnce'nin fotoğrafı Balıkesir’den

Söz konusu iddia, 28 Mayıs 2018 tarihinde Balıkesir’de düzenlenen CHP mitingi öncesinde, Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin, mezun olduğu Balıkesir Üniversitesi’ni ziyaret ederek diploma fotokopilerini dağıtması üzerine çıkmıştı. İddia görsele eklenen fotoğraf da İnce’nin Balıkesir Üniversitesi’ne ziyareti sırasında çekilmişti.

ince balikesir

Sosyal medyada Medya Adamı, Kaç Saat Oldu isimli hesaplar ve haber siteleri Muharrem İnce’nin Balıkesir Üniversitesi’ndeki açıklamasının ardından 4 yıllık üniversiteyi 8 dönemde bitirdiğine ilişkin paylaşımlarda bulunmuştu. Sonrasında bu ifadeler, A Haber alt bandına montajlandı.

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce de, 30 Mayıs 2018’de Kırşehir’de düzenlediği mitingde söz konusu iddiaya konuşması içerisinde yer verdi. Muharrem İnce konuşmasında;

\"Ben gülmek için yandaş medyayı seyrediyorum. 'Muharrem İnce 4 yıllık fakülteyi 8 dönemde bitirmiş' diyor. İleri derece geri zekalılık böyle olur işte. 4 yıllık fakülte 8 dönemde bitirilir.’’ dedi.

Muharrem İnce’nin Kırşehir mitinginde söyledikleri, Cumhuriyet, HürriyetMilli Gazete ve diğer haber portallarında haber olarak yer aldı.  

A Haber İnce’nin Balıkesir ziyaretini haberleştirmişti

A Haber’in İnce’nin Balıkesir ziyaretine ilişkin haberinde, Muharrem İnce’nin 32 yıl sonra mezun olduğu sınıf arkadaşlarıyla buluştuğuna yer verildi. Mitingi öncesinde mezun olduğu Necatibey Eğitim Fakültesini ziyaret ettiği ifade edildi.

Sonuç olarak iddia edilen görselin montaj olduğu; A Haber’in 29 Mayıs 2018 tarihli Ajans Bugün programında ‘’Muharrem İnce’nin 4 yıllık fakülteyi 8 dönemde bitirdiği’’ alt bantlı bir habere yer verilmediği ve görselin montaj olduğu anlaşılıyor.