A Haber'in "Mansur Yavaş soyadını yollara yazdırdı" alt bandı kullandığı iddiası

A Haber'in "Mansur Yavaş soyadını yollara yazdırdı" alt bandı kullandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görseldeki yer Diyarbakır’da bulunan bir bulvarın fotoğrafı.

Fotoğrafa A Haber logosu ve yazılar sonradan eklenmiş.

TikTok’ta yer alan bir paylaşımla A Haber’in “Mansur Yavaş’ın Ankara’daki bazı yollara kendi soyadını yazdırdığı ortaya çıktı. İşte o yollardan görüntüler” alt bantlı bir haber yaptığı iddia edildi. 

a haber iddia goruntupng

Görsel mizah amacıyla montajlanmış

Görüntüyü tersine görsel arama yöntemi ile araştırdığımızda farklı sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarına denk geliyoruz.

Mizahi paylaşımlarıyla bilinen guldum.net adlı internet sitesinde de içeriğin yer aldığını görüyoruz. Bu sitede verilen bağlantıdaki paylaşımın kaldırıldığı görülüyor. Wayback Machine üzerinden baktığımızda 17 Ekim 2020 tarihinde paylaşımın arşivlenmiş görüntüsüne ulaşıyoruz. “Kesin Yaşanmıştır Bu” isimli sayfanın bu paylaşımı mizah amacıyla yaptığını söylemek mümkün.

Diğer taraftan anahtar kelimelerle araştırmaya devam ettiğimizde, Ekşi Sözlük’te “Mansur Yavaş'ın yollara soyadını yazdırması” başlığına denk geliyoruz. İçerikte farklı bir sosyal medya paylaşımının yer aldığı görülüyor. Ancak bu paylaşım da kaldırılmış.

@akitgasetesi adlı Twitter hesabından yapılan paylaşımın bağlantısını Wayback Machine üzerinden araştırdığımızda 11 Ağustos 2020 tarihindeki arşiv görüntüsüne rastlıyoruz. Bu görüntüde Twitter hesabının açıklamasında “Parodi hesap” yazısı da görülüyor. Hesaba şu anda ulaşılamıyor.

akit gastesi mizah paylasim mansur yavas arsiv goruntu

Dolayısıyla İddia görüntü ilk paylaşıldığı 2020 tarihinden beri belli aralıkla, Twitter ve çeşitli internet sitelerinde dolaşımda. Paylaşım çoğunlukla mizah amacıyla dolaşıma sokulmuş. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan’ın 15 Ağustos 2020 tarihinde fotoğrafı “ironidir arkadaşlar” notuyla paylaştığını görüyoruz.

a haber mansur yavas yol iddia mizah

Habererk.com isimli bir haber sitesinin de, paylaşımın A Haber üzerinden tiye alındığını belirten bir haber yayınladığını görüyoruz.

A Haber’in alt yazı fontlarıyla iddia görseli karşılaştırdığımızda görselin montajlandığını tespit edebiliyoruz. İddia görselde akan bir altyazı, saat, döviz kurları gibi detayların olmadığını görüyoruz. İddia görselin paylaşıldığı tarihler göz önüne alınıp anahtar kelimelerle arama yapıldığında A Haber arşivinde böyle bir haber sonucuna ulaşılamıyor. Benzer içeriklere de rastlanmıyor.  

a haber mizah alt bant orijinalpng

İddiada kullanılan cadde görüntüsünü araştırdığımızda ise Diyarbakır ile ilgili haberlere rastlıyoruz. Haritaları kullanarak bir konum araması yaptığımızda Diyarbakır, Fırat Bulvarı üzerinde bir yer karşımıza çıkıyor.

mansur yazas yol iddia diyarbakir gorsel

A Haber, bu tür iddialarla ilgili çok fazla gündeme geliyor. Teyit, daha önce bu konuda birçok analiz yayınladı.