A Haber'in İstanbullular'ın yağmur keyfi alt bandı kullandığı iddiası

A Haber'in İstanbullular'ın yağmur keyfi alt bandı kullandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

 

Sosyal medyadayaygınlaşanpaylaşımlarda A Haber’in İstanbul’da yoğun yağmur yağışının ardından yolların sularla kaplanmasını “İstanbul’luların yağmur keyfi” alt bandıyla haberleştirdiği iddia edildi. Fotoğrafta, A Haber’in ekran görüntüsünde “Avrupa sıcaktan kavrulurken İstanbullular yağmurun keyfini çıkardı” yazısının yer aldığı görülüyor.

istanbullularin yagmur keyfi

Bayrampaşa Metro İstasyonu’nda çekilen bir fotoğrafa A Haber’in logosu ve Son Dakika yazısı eklenerek paylaşılan fotoğraf montaj.

İddiaya konu olan görselde “15 Temmuz’u Unutma” ikonunun yer aldığı görülüyor. Ancak A Haber 15 Temmuz’dan bu yana herhangi bir ikon kullanmıyor. Kanalın 15 Temmuz için kullandığı ikonun ise Türk Bayrağı ve 15 Temmuz için hazırlanan özel logo olduğunu eski yayınlarına bakarak görmek mümkün.

Montajlanan görselde kullanılan alt bant ile A Haber’in kullandığı alt bandın da uyuşmadığını söylemek mümkün. A Haber’in alt bant arka plan rengi geçişliyken, montajlı görselde tek renk bordo kullanıldığını görmek mümkün. Ayrıca kullanılan fontun da A Haber’in kullandığından farklı olması, “Yagmur” yazısındaki Türkçe karakterin bulunmayışı, görselin montaj olduğunu kanıtlayan diğer detaylar.

montaj orijinal altband

 

Ayrıca A Haber’in 18 Temmuz’da İstanbul’da başlayan yoğun yağışın ardından yaptığı yayınlara bakıldığında da böyle bir alt bant kullanmadığını görmek mümkün.

9 bulteni

Saat 9:00 bülteni

09 30Saat 9:30 bülteni

10 bulteniSaat 10:00 bülteni

10 45

Saat 10:45’te yayından bir görüntü