A Haber'in ABD'yi TL korkusu sardı şeklinde bir alt bant kullandığı iddiası

A Haber'in ABD'yi TL korkusu sardı şeklinde bir alt bant kullandığı iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit'e birçok defa ihbar olarak gönderilen videoda, A Haber’in yaptığı bir haberde, "ABD'yi TL korkusu sardı" şeklinde alt bant kullandığı iddia edildi.

Anti AKP isimli sayfa tarafından 28 Mayıs 2018’de Facebook’a yüklenen video şimdiye kadar 500 bin kişi tarafından görüntülendi. Video, Kaç Saat Oldu? isimli hesap tarafından 29 Mayıs 2018’de Twitter’da da paylaşıldı ve yaklaşık 13 bin kullanıcı tarafından beğenildi.

a haber dolar 1

Video gerçek ancak eski tarihli

Videonun, A Haber’in yaptığı haberde "ABD'yi TL korkusu sardı" şeklinde bir alt bant kullandığını gösterdiği iddiası doğru ancak video 2016 yılına ait.

“Dünya TL seferberliğini konuşuyor”, “TL’ye Destek Sistemi Değiştirebilir” ve “TL’nin Yıldızı Parlıyor” gibi alt bantların da kullanıldığı haberin tamamını izlemek mümkün.

A Haber’in, "ABD'yi TL korkusu sardı” şeklinde alt bant kullandığı iddiasıyla paylaşılan videonun 9 Aralık 2016’daki ekonomi bülteninde yayınlandığını söylemek mümkün.

a haber dolar tv 1024x111

Buna ek olarak ekranda yer alan göstergelerde doların 3.46 TL, euronun ise 3.66 olduğu görülebiliyor. 9 Aralık’taki dolar ve euronun TL paritesine bakıldığında da söz konusu rakamların uyuştuğu fark ediliyor.

a haber

Son olarak, A Haber ile aynı yayın grubuna bağlı Sabah Gazetesi tarafından 8 Aralık 2016’da yapılan “Stratfor: Erdoğan'ın küresel sistemi değiştiriyor!” başlıklı bir habere de rastlanıyor.