A Haber'den ABD'li generalin sözlerine alt yazı montajı: DAEŞ'i biz kurduk

A Haber'den ABD'li generalin sözlerine alt yazı montajı: DAEŞ'i biz kurduk

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

A Haber’de dün akşam (4 Ocak) Söz Teması isimli bir programda, ‘ABD’li general Wesley Clark’tan şok itiraflar…’ alt bandıyla yayınlanan bir videoda, Clark’ın “DAEŞ’i biz kurduk” dediği iddia edildi.

A Haber’in Clark’ın konuşmasına Türkçe alt yazı ve ses bindirerek Clark’ın konuştuğu İngilizce’nin duyulamamasına sebep olduğu video Yeni Akit, Haberler, Haber10 gibi haber siteleri tarafından da bugün haberleştirildi.

 

NATO eski başkomutanı emekli orgeneral Wesley Clark’ın “DAEŞ’i biz yarattık şeklinde bir ifade kullandığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. İddiaya kaynak olan ve A Haber tarafından Türkçe altyazı eklenerek yayınlanan 2011 tarihli videonun aslında Clark, IŞİD ya da DAEŞ ifadelerini hiç kullanmıyor.

Clark’ın sözlerinin bir kısmının kesilerek çıkarıldığının görüldüğü A Haber yayınında kullanılan altyazıların büyük bir kısmı doğru olmakla birlikte, Clark’ın kullanmış olduğu “Teröristler hakkında ne yapacağımızı bilmiyorum ama iyi bir ordumuz var ve hükümetleri devirebiliriz” ifadesi A Haber’in alt yazısında “Hükümetleri alaşağı edebilir, darbelerle görevden uzaklaştırabiliriz” şeklinde yazıldı.

bize bir cekic lazimdi a haber

Clark’ın “Eğer elinizde sadece çekiç varsa, her sorun size çivi gibi görünüyor” cümlesinin ise A Haber tarafından “Bize bir çekiç lazımdı, o yüzden de DEAŞ’ı kurduk” şeklinde değiştirildiği ve alt yazıya eklendiği görülüyor. Wesley Clark videonun orijinalinde kendisine ABD’nin Irak’la savaşa girme kararının nasıl aktarıldığını anlatıyor. Irak’a girme kararı aktarıldığında yaşadığı şaşkınlığı ifade ederek nedenini sorduğunu belirtiyor.