7 Mayıs 2021’den itibaren regl ürünlerinin satışının yasaklandığı iddiası

7 Mayıs 2021’den itibaren regl ürünlerinin satışının yasaklandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlayan genelgede regl ürünleri ile ilgili herhangi bir kısıtlama yer almıyor.

Marketlerde regl ürünlerinin satışı devam ediyor.

Hijyenik ped satışını durduran marketlerin, genelgeyi yanlış yorumlayarak regl ürünlerini satmadığını söyleyebiliriz.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal meydada paylaşılan bazı gönderilerde, koronavirüs pandemisi önlemleri kapsamında 17 Mayıs 2021’e kadar sürecek olan tam kapanma boyunca hijyenik ped, tampon gibi regl ürünlerinin satışının yasaklandığı iddia edildi.

regl urunlerinin yasaklandigi iddia

Genelgeye göre marketlerde tüm gıda ve temizlik ürünleri satılabilecek fakat regl ürünlerine yasak getirilmesi hakkındaki iddiaların geniş yankı bulması, sosyal medyada büyük tepki topladı. Twitter'da #PedYasaklanamaz etiketi TT oldu. 

Regl ürünleri zorunlu ihtiyaç kategorisine giriyor

İçişleri Bakanlığı'nca 81 ile gönderilen market tedbirleri konulu genelgede "zorunlu ihtiyaçlar" dışındaki ürünlerin satışı yasaklandı. Genelgeden 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren zincir ve süper marketler dahil marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile parfümeri ve makyaj malzemeleri haricindeki kozmetik ürünlerinin satılabileceğini anlıyoruz. 

TÜİK verilerine göre hijyenik ped, çeşitli mal ve hizmetler kategorisi altında “hijyenik kadın bağı” olarak sınıflandırılıyor.

Yani genelgeye göre ruj, aseton, makyaj fırçası ve tarak gibi kozmetik ürünler satılmazken; hijyenik ped ve ev temizlik ürünleriyle ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Marketlerde regl ürünlerinin satışı devam ediyor

8 Mayıs Cumartesi itibariyle hijyenik ped ve tampon gibi regl ürünlerinin satışı Getir, Trendyol Hızlı Market, Banabi gibi sanal alışveriş platformlarında devam ediyor.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Yunus Market ve Migros ile görüştü. Migros yetkilileri kitap, züccaciye, hırdavat, tekstil gibi ürünler satılmadığını ancak sıvı sabun, deterjan, krem, tampon ve hijyenik ped satışının devam ettiğini belirtti. Yunus Market yetkilileri de benzer şekilde regl ürünlerinin satışının devam ettiğini ifade etti.

Ayrıca, Teyit editörünün 8 Mayıs Cumartesi günü kaydettiği görüntüye göre Macrocenter’da da satış devam ediyor.

ped gorseli market

Teyit'in telefon görüşmesi yaptığı nöbetçi eczaneler de regl ürünlerinin satışının devam ettiği bilgisini paylaştı.

Sosyal medyada yer alan şerit çekilmiş hijyenik ped ve tampon rafı görüntülerinden, bazı marketlerin genelgeyi yanlış yorumlayıp regl ürünlerinin satışını durdurmuş olabileceğini anlıyoruz. Bu ürünler genelde kozmetik ürünlerle aynı raflarda satılıyor ve market yöneticileri bu ürünlerin "zaruri" yanını kavrayamamış olabilir. Genelgedeki belirsizlikler, yasağın gerekçesi ve kapsamının iyi ifade edilmemiş olması da bir diğer sebep olabilir.

market serit cekilmis reyon

Nitekim regl ürünlerinin satışının yasaklanmadığını belirlemek mümkünse de, bir başka kişisel sıhhi ürün olan kondomun satışının serbest olup olmadığını çıkarsamak güç.

Bu ürünlerin satışının eczanelerde devam ettiğini de belirtmek gerek.

Hijyenik ped ve tampon gibi regl ürünleri etrafında bir diğer tartışma konusu ise bu ürünlerin vergilendirilmesi. Regl yoksulluğu, kadınların hijyen ürünlerine maddi sebeplerden dolayı ulaşmakta zorluk çekmesine deniyor. Bu ürünlere erişimi sağlamak temel bir görev olarak görülüyor. Örneğin İskoçya’da, toplumda herkes bu ürünleri karşılayacak gelire sahip olmadığı için ücretsiz erişim yasal bir zorunluluk haline getirildi

İlginizi çekebilir: İskoçya’da regl ürünlerinin ücretsiz olmasına karar verildiği iddiası