7 Ağustos Cuma Çamlıca Camisi’nde 34 kişinin ibadet ettiği iddiası

7 Ağustos Cuma Çamlıca Camisi’nde 34 kişinin ibadet ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

O gün sosyal medya üzerinden yapılmış canlı yayın var.

Canlı yayın videosundaki kalabalık hesaplandığında Cuma namazına katılanların sayısının çok daha fazla olduğu anlaşılıyor.

Tepeden çekilen bir başka fotoğrafta da daha fazla kişi olduğu görülüyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadan Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir gönderide, 2019 yılında açılan 63 bin kişi kapasiteli Çamlıca Camisi’ne 7 Ağustos tarihinde Cuma namazı için yalnız 34 kişi geldiği iddia edildi.

7 agustos cuma namazi camlica cami 34 kisi iddiasijpg

Canlı yayın görüntüleri var 

7 Ağustos 2020 tarihinde Çamlıca Camisi’nden yapılan paylaşımlara baktığımızda, Cuma namazına giden vatandaşlardan birinin canlı yayın yaptığını görüyoruz. Yayını incelediğimizde, herkesin ayakta olduğu bir andaki kalabalık göze çarpıyor. Bu denli küçük bir kadrajda bile bu kadar kişi görünüyorken caminin bütününde 34 kişi olması zor. 

7 agustos cuma camlica camisinde 34 kisinin ibadet ettigi iddiasi canli yayin goruntusu

Videonun son 26 saniyesi namazın bittiği ve herkesin dağılmaya başladığı anı gösteriyor. Tek tek saydığımızda, yalnız bu kadrajdan 41 kişinin çıktığını hesap ediyoruz. 

7 agustos camlica cami cuma namazi 34 kisinin namaz kildigi iddiasi

Cami içinin önceden çekilmiş görüntülerine bakarak, canlı yayını yapan kişinin yaklaşık konumunu da bulmamız mümkün. Demirören Haber Ajansı’nın Mayıs sonunda çektiği bir görüntü, camide 7 Ağustos tarihindeki canlı yayında olan kişi sayısını da belirlememizi kolaylaştırabilir.

7 agustos cuma camlica camisinde 34 kisinin ibadet ettigi iddiasi normalde cuma iddiasi

Video 29 Mayıs tarihinde kılınan sosyal mesafeli Cuma namazında çekilmiş. Buradan camideki alanın oturma düzenini ve sosyal mesafeli ortalama kapasitesini çıkarabiliriz. Görüntülerde 17 sıra yan yana oturulabilirken, ortadaki büyük avizeye kadar arka arkaya ortalama 11 kişi oturmuş görünüyor. Yani avizenin başladığı noktaya kadar, ortalama 190 kişi sığabiliyor.

7 agustos cuma camlica camisinde 34 kisinin ibadet ettigi iddiasi karsilastirma siyah cember isaretleme

7 Ağustos günü yapılan canlı yayın ise ortada bulunan avizenin gerisinden çekilmiş. Yani buradan o günkü Cuma namazına katılan kişi sayısının 190 civarında olması gerektiğini söyleyebiliriz.

7 agustos cuma camlica camisinde 34 kisinin ibadet ettigi iddiasi tahmini oturdugu yer iddia

Canlı yayın videosu ve caminin fotoğraflarını karşılaştırdığımızda da konum belirleyebiliyoruz. Bu konumu ve önde insanlar olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, namaza katılan kişi sayısının 34’ün üzerinde olduğu sonucuna varabiliyoruz. 

Aynı gün bir Twitter kullanıcısının paylaştığı bir fotoğraf da var. Yukarıdan çekilen fotoğraf, çeşitli internet siteleri tarafından da iddiayı yalanlamak için kullanılmış. 

camlica camii 34 kisi iddiasi

Caminin kapasitesi 63 bin kişi 

Yapımına 2013’te başlanan, Üsküdar Çamlıca’daki cami, 63 bin kişilik kapasitesi, altı minaresi ve kapladığı 57 bin 500 metrekarelik alanla Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olma özelliğini taşıyor. 

2013 yılında yapılan ihalenin bedeli, 111 milyon 500 bin TL olarak açıklanırken, 2016 yılında bu rakam 150 milyon liraya çıkmış, inşaatın ve kentsel dönüşüm projesinin devam ettiği 2018 yılında ise İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşama Derneği Başkanı Ergin Külünk, caminin toplam maliyetinin 100 milyon doları bulduğunu belirtilmişti. Derneğin sitesinde projenin güncel maliyeti ile ilgili bir açıklama yok.