5G'nin yaydığı radyasyonun kuşların ölümüne neden olduğu iddiası

5G'nin yaydığı radyasyonun kuşların ölümüne neden olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Yerdeki ölü kuşların görüntüleri Kuzey Galler’in Anglesey Adası’ndan.

Fotoğrafta yerde duran flamingolar ise plastik.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide, Hollanda’nın Lahey şehrinde bir kuş sürüsünün yerde ölü yattığı ve kuşların 5G direklerinden gelen sinyaller nedeniyle öldüğü öne sürüldü. İddiaya göre kuşlar, yakınlarında 5G denemeleri yapılmasının peşisıra telef oldu.

5g kuslarin oldugu iddiasi

Ancak iddia doğru değil. Yerdeki ölü kuşların görüntüleri Kuzey Galler’in Anglesey Adası’ndan. Yapılan testler sonucu, kuşların künt travma nedeniyle öldüğü tespit edilmiş. Diğer fotoğrafta yerde duran flamingolar ise plastik. 

Kuşların ölüm nedeni künt travma 

İlk fotoğrafı tersine görsel arama ile arattığımızda, daha önceki tarihlerde paylaşılmış haberlere ulaşıyoruz. Haberlerde görüntülerin Lahey’de değil, Kuzey Galler’in Anglesey Adası’ndaki Bodedern köyü yakınlarında çekildiği yazıyor.

indir

Yapılan laboratuvar testi sonuçlarına göre kuşlarda herhangi bir zehirlenme belirtisi ya da virüs tespit edilmemiş. Ölümlerin künt travma (vücut kısmına darbe, yaralanma veya fiziksel saldırının neden olduğu travma) sonucu olduğu belirtilmiş. Birleşik Krallık’a bağlı Hayvan ve Bitki Sağlığı Kurumu (APHA), kuşların çevredeki asfalt veya çitlere hızlıca çarpmaları sonucu ölmüş olabileceklerini söylemiş. Kuşlar üzerinde gerçekleştirilen viroloji, bakteriyoloji ve histopatoloji test sonuçlarına göre, kuşlarda herhangi bir kuş gribi riskine veya bulaşıcı bir hastalığa rastlanmadığı ifade ediliyor.

Soruşturmayı yürüten ekipte polis olarak görev yapan Rob Taylor Twitter hesabı üzerinden kuşların ölme nedenine ilişkin açıklamalarda bulunduğu bir video paylaşmış. Taylor açıklamasında olayın yırtıcı kuşlardan veya şiddetli havadan kaçma esnasında gerçekleşmiş olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu belirtmiş. Ayrıca Taylor, bu tarz vakaların daha önce de yaşandığını dile getirmiş. 

Ookla’nın 5G’nin bulunduğu bölgeleri gösteren haritasında, Kuzey Galler’e bağlı Anglesey Adası’nda 5G’nin aktif olmadığını görmek mümkün. 5G’nin yalnızca Galler’in Swansea, Cardiff ve Llandudno bölgelerinde aktif olduğu anlaşılıyor. 

mapsgaller

Vodafone da, iddiaya yönelik açıklama yapmış. Şirket, olayın gerçekleştiği adada 5G direği bulunmadığını ve herhangi bir test yapılmadığını söylemiş. 

Fotoğraftaki flamingolar plastikten

İddiada yer alan diğer fotoğrafta ise yerde yatan flamingolar görülüyor. Fakat bu flamingolar gerçek değil, plastik. Fine Art America isimli internet sitesinde yerdeki plastik flamingoların fotoğrafının satıldığını görebiliyoruz. Julian Humphries tarafından çekilen fotoğraf, Getty Images kataloğunda da yer alıyor. 

flamingo sanat_720

Daha önce de başka bölgelerde aynı iddia gündeme gelmiş. 5G’nin kuş ölümlerine yol açtığı ile ilgili teorilerin gerçeği yansıtmadığına dair içeriklere ulaşmak mümkün

Sonuç olarak iddia doğru değil. Kuşlara yapılan testler sonucu ölüm nedenleri künt travma olarak biliniyor. Diğer fotoğraftaki flamingolar da plastikten. İddia, yaygın bilinen yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek.