508 ile başlayan numaradan gelen çağrılar bomba patlamasına sebep oluyor iddiası doğru değil

508 ile başlayan numaradan gelen çağrılar bomba patlamasına sebep oluyor iddiası doğru değil

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Cep telefonlarına gönderilen bir mesajla, 0508 ile başlayan bir numara arandığında telefonun açılmaması gerektiği, numaranın IŞİD’e ait olduğu ve telefon açıldığı takdirde bomba patlayacağı iddia edildi.

508 li numara mesaji

DİKKAT

Başı 0508 sonu 59 ile biten bi numara arasa açmayın işid numarası açtığınız gibi bomba patlıyor şuana kadar 214 patlatılmış ve suçu sana yüklüyorlar… Yollaya bildiğin kadar kişiye yolla

Bu mesaj ilk defa gündeme gelmiyor. 2015 yılında bu mesajla ilgili Ekşi Sözlük, Ekşi Duyum, gibi bazı forumlarda başlıklar açılmış. Hatta bazı sitelerde numaranın tamamının “05081000059” olduğu iddia edilmiş.

Ekşi Sözlük’te 2015 yılında açılan başka bir başlıkta ise mesaj, “çok önemli !!! çaldırıp kapatan telefonlara hemen geri dönmeyin. tanıdığınız telefon olduğunu teyit etmeden geri aramayın. olası bombalı yada silahlı saldırılarda kullanılabilecek telefonlar ile irtibatlı görünmeniz sağlanarak algı oluşturulabilir. bir düzeneğe bağlı telefonu aramanız sağlanarak, herhangi bir eylemde tetikçi konumuna düşürülebilirsiniz!!” şeklinde dolaşıma girmiş.

Bomba imha uzmanı: Telefon bombaya bağlı olmalı

Öte yandan konu hakkında emniyet ya da ilgili kurumların konu hakkında herhangi bir açıklaması bulunmuyor. Görüştüğümüz bomba imha uzmanı ise böyle bir yöntemle herhangi bir bombanın patlatılamayacağını belirterek, teyit.org'a aranan cep telefonunun bombaya bağlı olması gerektiğini söyledi.

Görüştüğümüz Türk Telekom ve Turkcell operatörleri ise kendilerinde “0508 ile başlayan” bir hat olmadığını ifade ederken Türkiye’de kullanılan işletmeci alan kodları arasında “508” ile başlayan bir alan kodu bulunmuyor.

alan kodlari

Hatların operatöreler arasında geçişinin sağlanabilmesinin ardından Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu, (BTK) bir uygulama başlattı. BTK’nın “Numara Taşıma Sorgulama” sisteminden numaranın hangi operatöre ait olduğunu görmek mümkün. Mesajlarda bahsedilen numara ise bu sorgulamada çıkmıyor.

btk numara sorgulama

Görselde yer alan “214 bombanın bu yöntemle patlatıldığı” iddiasına dair güvenilir hiçbir kaynaktan bilgi alınamazken, haber sitelerinde de böyle bir olayla ilgili herhangi bir habere rastlanmadı.