444 0 911 numaralı hattın 112 Acil Çağrı Merkezi ile anlaşmalı bir acil ambülans ağına ait olduğu iddiası

444 0 911 numaralı hattın 112 Acil Çağrı Merkezi ile anlaşmalı bir acil ambülans ağına ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

444 0 911 numaralı hattın bir acil ambülans ağına ait bir hat olduğu iddiası gerçeği yasıtmıyor. Numara, Özel Doğan Hastanesi’ne ait.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre 112 Acil Çağrı Servisi ile bu hattın herhangi bir ilgisi bulunmuyor. Acil Çağrı Servisi için özel bir şirketle anlaşma da yapılmamış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir haberde tüm ambülansların tek numarada birleştirildiği ve bu numaranın 444 0 911 olduğu iddia edildi. Polis Günlüğü isimli bir Facebook sayfası tarafından 29 Temmuz 2019 tarihinde paylaşılan gönderide numaranın 112 acil servis merkezi ile anlaşmalı olduğu da belirtildi.

ambulans tek numara paylasim

Ancak 444 0 911 numaralı hattın bir acil ambülans ağına ait bir hat olduğu iddiası gerçeği yasıtmıyor. Numara, Özel Doğan Hastanesi’ne ait. Sağlık Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre 112 Acil Çağrı Servisi ile bu hattın herhangi bir ilgisi bulunmuyor. Acil Çağrı Servisi için özel bir şirketle anlaşma da yapılmamış. 2000 senesine ait haberlerde, isimli bir şirketin özel ambülans firmalarını tek bir numara altında birleştirme girişiminde bulunduğu anlaşılıyor. Ancak günümüzde böyle bir servis bulunmuyor. 444 0 911 numarası Özel Doğan Hastanesi’ne ait numara arandığında İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Özel Doğan Hastanesi’nin santral kaydı aramayı karşılıyor. Bu kayıttan da 1’i tuşladığınızda hastaneye ait bir ambülansı çağırabilmek mümkün. Hastanenin resmi internet sitesine bakıldığında da telefon numarasının 444 0 911 olduğu görülebiliyor. 

İçişleri Bakanlığına bağlı 112 Acil Çağrı Servisi ile görüşen Teyit, şu anda Türkiye’de 112 dışında herhangi bir numaranın aynı amaçla kullanılmadığı bilgisini aldı. Acil Çağrı Servisi yetkilileri, İçişleri Bakanlığına bağlı servisin başka bir özel şirketle ilişkisi olmadığını da belirtti.

Teyit, geçmiş senelerde böyle bir anlaşmanın yapılmış olma ihtimaline ilişkin Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile de görüştü. Ancak Sağlık Bakanlığı yetkilileri de böyle bir anlaşmanın eski tarihlerde de yapılmadığını belirtti. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığına bağlı olan 112 Acil Çağrı Servisinden ambülans çağrıldığında, olay yerine herhangi bir hastaneye bağlı ambülanslar gitmiyor. 112 aracılığıyla gelen ambülanslar servisin kendi komuta kontrol merkezlerine bağlı istasyonlarından gönderiliyor.

2014 senesinde İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan 112 Acil Çağrı Merkezleri projesi sağlığın yanı sıra yangın ve asayiş konularındaki acil durumlarla da ilgileniyor.

444 0 911 numarası 19 sene önce ambülans hizmeti için kullanıyordu

444 0 911 numarası ile ilgili birçok eski tarihli haber bulunuyor. 23 Şubat 2000 tarihinde Hürriyet gazetesinin internet sitesinde yayımlanan habere göre, Med Life isimli özel bir şirket özel ambülans firmalarını tek bir numarada toplayan bir servis başlatmış. Haber Milliyet, İnternetHaber gibi farklı haber sitelerinde de yer almış. Teyit, Med Life’ın 19 sene önce uygulamayı denediği 444 0 911 numaralı Acil Yardım Sistemi’nin Genel Koordinatörü Tamer Demirdelen’e ulaştı. Tamer Demirdelen bu numaranın geçmişte böyle bir görevi olduğunu, şimdi Özel Doğan Hastanesi’nin numarası olduğunu ve artık bir acil yardım ağı numarası olmadığını belirtti.

Paylaşımın kaynağı olan sayfa gönderiyi kaldırdı

29 Temmuz 2019 tarihinde iddiayı paylaşan Polis Günlüğü isimli sayfa 31 Temmuz 2019 tarihi itibariyle gönderiyi kaldırdı. Sayfadan aynı içeriğe ulaşılamıyor.

Sonuç olarak, 444 0 911 numarası 2000 yılında başlatılmış bir Acil Yardım Sistemi numarası. Ancak bu numaranın hala aynı amaçla kullanıldığı bilgisi doğru değil. Med Life isimli bir özel şirket tarafından başlatılmış olan servisin, şu an İçişleri Bakanlığı’na bağlı 112 Acil Çağrı Merkezleri ile de bir ilişkisi hiçbir zaman olmamış.