30 Eylül’de yaşanacak kasırganın Türkiye’yi etkileyeceği iddiası

30 Eylül’de yaşanacak kasırganın Türkiye’yi etkileyeceği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddia birebir aynı cümlelerle 2018'den bu yana haber sitelerinde yer alıyor.

Meteorolojinin son tahminlerine göre bölgede kasırga beklenmiyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

İzmir’de bulunan bir yerel gazete 30 Eylül’de şiddetli bir kasırganın Türkiye’yi de vuracağını iddia etti. İçerik kapalı mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden de yayılmaya başladı ve Teyit'e de ihbar olarak gönderildi. Yerel gazete, gelen tepkilerin ardından haberi kaldırdı.takvim kasirga iddiasi

Şiddetli rüzgar beklenmiyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı haftalık hava tahmin raporuna göre, 24 Eylül itibariyle söz konusu tarihte İzmir ve çevresinde şiddetli rüzgar beklenmiyor

meteoroloji haftalik tahmin

Hava durumu kontrol uygulaması Ventusky’a göre de, 30 Eylül’de iddia edildiği gibi saatte 90-100 kilometre hızda değil, en fazla saatte 41 kilometre şiddetinde rüzgar bekleniyor.

ventusk 30 eylul

12 kademeli Beaufort rüzgar skalasına göre 30 Eylül’de altı şiddetinde rüzgar olacak. Beaufort skalasında, altı şiddetindeki rüzgarın tanımı, “kuvvetli” olarak yapılıyor. Fırtına ya da kasırga değil.

Bu rüzgarlar karada saatte 49 kilometre hızla esebilirken, ağaçların dallarının sallanmasına ve şemsiye kullanmakta zorlanmaya neden olabilir. Ancak kasırga olarak tanımlanmıyorlar.

Eski tarihli bir haber tekraren dolaşıma girmiş 

Peki haber neden yayılmış olabilir? Kilit kelimelerle arama yaptığımızda, bu ifadelerin geçtiği 2018’de Sözcü gazetesinde çıkan bir habere ulaşıyoruz. Haber metni aynı cümlelerle 2019’da on5yirmi5 adlı haber sitesinde, 2020 yılında ise yine aynı cümlelerle Ege’nin Sesi gazetesinde de yayınlanmış. 

Gazeteci Fatih Portakal da 2018 tarihli Sözcü haberini alıntılayarak yeniden paylaşmış. 

Bazı kullanıcılar haberin eski olduğunu anımsatmış, ancak Datça Belediyesi’nin resmi hesabı haberi ciddiye alarak bilgi beklediklerini belirtmiş.

datca belediyesi

Kasırgalar ya da tropikal siklonlar, genel olarak okyanuslara kıyı ülkelerde ve tropik kuşakta gerçekleşiyor. Kasırga Akdeniz ve Ege kıyıları açısından beklenen bir hava olayı değil.

Güncelleme: 25/09/2020

İddiayı paylaşan yerel gazete tepkiler üzerine haberi kaldırdı.