26 Eylül İstanbul depreminde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün çöktüğü iddiası

26 Eylül İstanbul depreminde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün çöktüğü iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrafta yer alan nesne köprünün bakımı için kullanılan ve yatay olarak hareket eden bir platform.

Köprünün altında beliren ise Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının (TSKGV) 32’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla köprüye astığı pankart.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e  ihbar olarak gönderilen WhatsApp’ta dolaşan bir fotoğrafın 26 Eylül 2019’da İstanbul’da yaşanan depremin ardından 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşanan çökmeyi gösterdiği iddia edildi.

istanbul deprem

Ancak fotoğrafın, 26 Eylül 2019 gerçekleşen İstanbul depreminin ardından 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşanan çökmeyi gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafta yer alan nesne köprünün bakımı için kullanılan ve yatay olarak hareket eden bir platform. Köprünün altında beliren ise Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının (TSKGV) 32'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla köprüye astığı pankart.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü çökmedi

Yaşanan depremin ardından sosyal medya gündem olan görüntüler hakkında Teyit, Karayolları 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Bakım İşletme Başmühendisliği ile telefonda görüştü. Yetkililer, köprüde herhangi bir çökme olmadığını, köprüde bulunan platform yardımıyla Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bayrağının asıldığını ifade etti.

sehitler koprusu deprem

Anadolu Ajansı tarafından aynı gün içerisinde çekilen bir fotoğrafta da Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bayrağının 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne asıldığı görülebiliyor

kopru istanbul

Sosyal medyada kullanıcılar tarafından köprünün altındaki platform ve bayrağın farklı açıdan çekilmiş fotoğrafları bulunuyor. Bir kullanıcı tarafından çekilen fotoğrafta köprünün altındaki platform ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bayrağı net olarak görülebiliyor

Buna ek olarak Radyo Trafik İstanbul isimli Twitter hesabı da köprünün altında bulunan platformdan fotoğraflar paylaştı. Teyit, Radyo Trafik İstanbul ile görüşerek fotoğrafların güvenilir kaynaklar tarafından çekildiği bilgisine ulaştı

istanbul deprem 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konu hakkında açıklama yaparak “Köprüleri kullanmayın” paylaşımlarına tepki gösterdi.

kopru deprem

Köprünün altında bulunan platformun olduğu başka bir fotoğrafa da ulaşmak mümkün. Bahsi geçen platformlar köprü altında hareket ederek bakım, onarım ve benzer işler için kullanılıyor.Yine bir kullanıcı tarafından YouTube yüklenen görüntülerde de 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün altında çalışan platformun çalışma anı görülebiliyor

İstanbul Belediyesi tarafından canlı olarak yayımlanan trafik yoğunluğu haritalarında da köprülerdeki trafiğin seyrinde bir anormallik olmadığı görülebilir.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün çöktüğünü gösterdiği iddia edilen fotoğrafın sosyal medyada en çok paylaşılan yanlış bilgi türlerinden “hatalı ilişkilendirme” kategorisine yerleştirmek de mümkün.