24 Haziran'ı gösteren bir takvim yaprağında “Geldikleri gibi giderler” yazdığı iddiası

24 Haziran'ı gösteren bir takvim yaprağında “Geldikleri gibi giderler” yazdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görsel montajlanmış.

İlk olarak 2018 seçimlerinde montajlanan görselin orijinalinde iddiaya konu olan söz yok.

Görsel Mayıs 2023'teki seçimler öncesinde tekrar montajlandı.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen görselde, 24 Haziran 2018 tarihli bir takvim yaprağında Atatürk’ün “Geldikleri gibi giderler” sözünün yazdığı iddia edildi.

"Kemalist Soner" isimli kullanıcı tarafından 22 Nisan 2018’de Twitter’da paylaşılan görsel yaklaşık bin 300 kişi tarafından beğenildi. Görsel aynı zamanda CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen tarafından da paylaşıldı.

geldkleri gibi giderler

Takvim yaprağı görüntüsü montajlanmış

Ancak fotoğraftaki takvimin 24 Haziran 2018 sayılı yaprağında Atatürk’ün “Geldikleri gibi giderler” sözünün yazdığı iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanmış.

24 haziran takvim

Söz konusu görselin orijinaline bakıldığında takvimde “Geldikleri gibi giderler” sözünün yazmadığını görmek mümkün. Saatli Maarif Takvimi’ne ait görselin 24 Haziran 2018 tarihindeki yaprağında ise Sokrates’e ait olduğu belirtilen şu söz bulunuyor:

“İnsanın şerefiyle yaşayabilmesi için en kısa ve en emin yol, olduğu gibi görünmektir.”

Saatli Maarif Takvimi’nin bulunduğu görselin 19 Nisan 2018’de çeşitli Facebook sayfaları tarafından paylaşıldığını görmek mümkün.

maarif takvimi

Saatli Maarif Takvimi’nden biçimsel olarak birtakım farklılıklar barındırsa da içeriği aynı olan Büyük Saatli Maarif Takvimi’nin 24 Haziran 2018 gününü gösteren yaprağında Sokrates’in ait olduğu belirtilen sözün kullanıldığı görülebiliyor.

Takvimin arka sayfasında bahsi geçen sözle ilgili herhangi bir şeye rastlanmıyor.

maarif takvimi saatli

Görüntü 2023 seçimlerinde de dolaşıma girdi

Montajlanan takvim yaprağı 14 Mayıs'ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanı Seçimi öncesinde de dolaşıma girdi.

14 mayis takvim

Görsel incelendiğinde takvim üzerinde yer alan değer ve sayıları aynı olduğu fark ediliyor. Görüntüde Haziran yerine mayıs, 24 yerine 14 montajlanmış. Ayrıca görsel dikkatlice incelendiğinde "4" rakamını üzerinde silinme ve fırça izleri de fark ediliyor.

Güncelleme: 07/05/2023

Mayıs 2023'te tekrar montajlanan görselle ilgili bölüm eklendi.